foto-profimediafoto-profimedia

Колико новца месечно одлази на храну и пиће, као и шта је све потребно од гардеробе, колико се често купује и колико то кошта, према анкети која је спроведена на финансијском порталу Каматица, у породицама у Србији о томе бригу воде жене.

Резултати анкете у којој је учествовало 1.000 испитаника, показују да брига о домаћинству као и о члановима породице традиционално припада женама. Па тако куповина намирница је посао који обавља двоструко више жена у односу на мушкарце, док је код избора гардеробе та разлика још већа, више него троструко у корист жена, док су мушкарци задужени за плаћање месечних рачуна и мобилних телефона, показује истраживање.

Према резултатима анкете испоставило се да су у већем броју случајева мушкарци ти који су задужени за избор дестинације коју ће породица посетити за време годишњег одмора. Ипак, у овом сегменту планирања кућног буџета резултат је био веома „тесан“, па је тако испало да на узорку од 1.000 људи, путовања бира 502 мушкарца наспрам 498 жена.

Код плаћања месечних комуналија као и рачуна за мобилни телефон разлика такође није значајна, па тако рачуне плаћа 559 мушкараца наспрам 441 жене, док рачун за коришћење мобилног телефона плати 563 мушкарца и 437 жена.

А како платити све рачуне, купити све што је потребно за један месец, и још нешто новца оставити „са стране“ је посебна прича. Да би се све то постигло „управљање кућним буџетом“ постало је неопходна вештина. Економисти углавном тврде да када је у питању буџет није баш све у томе колико новца месечно имате, већ шта са њим радите. Основни задатак је испланирати све трошкове, тако да потрошимо мање него што зарадимо.

Како би „управљање кућним буџетом“ било успешно прво је потребно на папиру, или еxцел табели тачно уписати приходе и расходе. Сви знају колико се месечно заради у њиховој породици, али на шта све тачно новац одлази ретко када може да се утврди са сигурношћу.У томе би могло да помогне чување свих рачуна током месец дана како би се на крају сваког месеца знало колико и где је потрошено највише новца, саветују из Каматице.

Важно је направити добар избор од понуда које могу растеретити трошкове, и уједно олакшати планирање буџета, посебно у овом делу године када су породице изложене већим изадцима попут поласка деце у школу, плаћања рата за летовање, или пак припремања за грејну сезону.

Све ово води закључку да осим записивања трошкова, „кључ“ доброг вођења кућног буџета могло би да буде и избалансирана и планирана потрошња. Можда се план за кућни буџет не испуни сваког месеца, али као и све, тако се и управљање новцем заправо учи. У нашој земљи 56 процената жена води рачуна о трошковима у кући, наспрам 44 одсто мушкараца, па на основу тога можемо закључити да планирање породичних трошкова ипак иде боље женама.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс/Каматица