foto-tanjug-jaroslav-papfoto-tanjug-jaroslav-pap

Премијерка Ана Брнабић рекла је у Суботици, где је представила резултате рада Владе за првих годину дана, да је уверена да су резултати и година за нама померили напред и нас као друштво и нашу земљу.

Ана Брнабић је, обраћајући се присутнима у Суботици, рекла да је влади коју води важно да је отворена, доступна и приступачна грађанима, оријентисана на резултате и размишља тако да сваког дана испуњава обећања.

„Цела влада и сви министри радили су вредно и посвећено и ја сам јако задовољна постигнутим резултатима“, истакла је премијерка Србије.

Брнабићева каже да је уверена да су резултати и година за нама померили напред и нас као друштво и нашу земљу.

„Желим и важно је да нагласим да смо ми овде један исти тим са председником Републике Србије Александром Вучићем и са његовим тимом и да заједно настављамо реформе покренуте у мандату његове владе“, напоменула је Брнабићева.

Дана 4. јула имали смо суфицит у буџету од 29,7 милијарди динара, рекла је премијерка и поручила да економски раст остаје приоритет.

Брнабићева је додала да је јавни дуг смањен и да износи 59,6 одсто.

Истакла је да је нето прилив директних страних инвестиција у првих пет месеци износио више од 1,1 милијарду евра, што је за 16 одсто више него у истом периоду прошле године или за 160 милиона више него 2017, која је била рекордна са 2,6 милијарди евра.

Премијерка је навела да је важно да је Влада тим који ради заједно са председником Србије Александром Вучићем и његовим тимом како би биле настављене реформе које је Вучић као премијер покренуо.

„Ово је недељу дана након формалне годишњице, мало смо померили да бисмо сагледали све резултате и подвукли црту“, додала је Брнабићева.

„Повећан животни стандард грађана“

Како је рекла, у првих годину дана рада је повећан животни стандард грађана, пензије су повећане за пет одсто, била су једнократна давања и до краја године биће укинуте мере за смањење пензија донете 2014. године због финансијске консолидације.

До краја године биће повећане пензије посебно онима са најмањим примањима, а свима у просеку за 7,2 одсто, рекла је премијерка.

Брнабићева је додала да су плате повећане пет до десет одсто и да је до краја године планирано још једно повећање захваљујући добрим резултатима и фискалној дисциплини.

Каже да је минималац повећан десет одсто и да је подигнут цензус за неопорезиви део са 11.790 на 15.000 динара, чиме је значајно растерећена привреда.

Премијерка је истакла да је Србија на Дуинг бизнис листи Светске банке прошле године заузела 43. место од 190 земаља, што је најбоља позиција до сада на тој листи, а Светска банка је прогласила Србију лидером у спровођењу реформи у југоисточној Европи.

„Завршили смо трогодишњи аранжман са ММФ-ом, похваљени као један од шампиона реформи у свету и договорили смо се о новом без финансијске подршке, која нам није потребан чак ни из предострожности – тзв. чуваркућа, како бисмо обезбедили наставак структурних реформи у нашој земљи“, објаснила је премијерка.

Фајненшел тајмс је навео да је Србија привукла 12 пута више директних страних инвестиција него што се очекује за земљу њене величине и по томе смо први у свету од 194 земље.

Потписано је 35 нових уговора са домаћим и страним инвеститорима, који су вредни 250 милиона евра и обезбедиће 9.227 нових радних места.

Влада, како каже, наставља да решава проблем стечаја, подиже старе гиганте и домаће брендове и већ је решено питање „Галенике“, ИМТ-а, „Магнохрома“, а радиће се на решавању „Икарбуса“, БИП-а, ФАП-а, „Ваљевске пиваре“, „Тозе Марковића“ и друго.

Истакла је да је у првом кварталу ове године забележен раст од 4,6 одсто, што је највећи раст у протеклој деценији.

„Млади – потенцијал за будућност“

Поручила је да је потребно ново знање за ново доба и да су млади шанса за тај искорак и потенцијал за будућност.

Брнабићева је подсетила да је уведена информатика и рачунарство као обавезан предмет у петом разреду основне школе и да Србија има најбољи програм у Европи.

Школе су повезане интернетом, нови компјутери су набављени, уведени су електронски дневници у више од 560 школа у Србији и до краја године користиће га све основне школе, а онда ће се кренути са увођењем у средње школе.

Такође, ових дана ученицима ће бити на располагању више од 40 ИТ одељења у гимназијама широм Србије, што је пет пута више него пре.

Брнабићева је истакла да је 1.000 младих научника добило први посао на научноистраживачким пројектима, а 100 најуспешнијих дипломаца на медицинским факултетима добило је посао.

Истакла је и да је дигитализација велика шанса за нашу земљу, као и реформа образовања, али и да је отворен центар за дигитализацију пољопривреде Биосенс и да је у Бачкој Тополи отворена прва дигитална фарма у региону, затим отворен је први Државни дата центар у Београду, а од 1. октобра биће укинут печат за привреду, који се шаље у историју.

„Инвестирано више од 81 милијарду динара у путну и железничку инфраструктуру“

Брнабићева је навела да је у претходних годину дана инвестирано више од 81 милијарду динара у путну и железничку инфраструктуру, отворили смо 36 километара ауто-пута на Коридору 10, потписали уговор вредан 450 милиона евра за деоницу Прељина–Пожега, те да је реконструисано и пуштено у саобраћај 77,6 километара пруге.

Указала је да је након 19 година после НАТО бомбардовања обновљен Жежељев мост у Новом Саду и поново успостављен железнички саобраћај.

Инвестиција од пет милиона евра укључује изградњу Ауто-пута мира, од Ниша до Приштине, Фрушкогорског ауто-пута и ауто-пута Београд–Сарајево и то је оно што нас очекује у наредном периоду, додала је премијерка.

Истакла је и да је Србија отворила први икада завршени Клинички центар, а то је центар у Нишу, те да ће бити реконструисан и Клинички центар у Београду, као и Клинички центар Војводине и центар у Крагујевцу.

Додала је да је нови Клинички центар у Нишу најсавременији и најмодернији у овом делу Европе, али и да је усвојен Закон о изградњи станова за припаднике службе безбедности.

Каже да је обновљена Универзитетска клиника у Тиршовој, у коју је већ уложено више од 6,5 милиона евра.

„Поносни смо на то што смо коначно завршили реконструкцију Народног и Савременог музеја, као што смо завршили и реконструкцију Галерије Матице српске у Новом Саду“, навела је Брнабићева и додала да и то доказује колико су фокусирани на резултате.

Наставило се са увођењем електронске управе, а усвојени су Закони о електронском пословању и Закон о електронској управи.

Наглашава да су уведене електронске здравствене књижице, те да је проширен и пројекат е-беба, који је сада ушао у другу фазу и омогућава родитељима да већ у породилишту поднесу и захтев за родитељски додатак.

Додала је и да је уведен систем е-рецепт, који омогућава аутоматско издавање рецепата хроничним болесницима, те да је покренута и платформа е-суд.

Говорећи о пројекту адресни регистар, Брнабићева је рекла да ће тај пројекат омогућити да се до краја ове године коначно уведе у ред државна управа, односно да сви грађани имају број и улицу у којој живе и раде.

Пре годину дана пустили смо у рад систем електронске јавне управе, како грађани не би више били курири државе, истакла је Брнабићева и додала да је тиме грађанима уштеђено 500.000 сати чекања у реду, а држави око 20 милиона динара за штампање папира.

Говорећи о популационој политици, наведено је усвајање Закона о финансијској подршци породица са децом и измена и допуна Стратегије за подстицање рађања у оквиру које су одређени износи за прво, друго и треће дете.

Као резултат првих годину дана рада Владе Србије наведена је заплена 1.107 килограма наркотика, откривање 19 нелегалних лабораторија за производњу дроге и набавка авиона за потребе РВиПВО Војске Србије.

Отварање четири поглавља у преговорима са Европском унијом наведено је као један од главних резултата када је реч о европским интеграцијама и међународној сарадњи.

„Наставићемо да подржавамо ‘Ер Србију'“

Брнабићева је изјавила је да ће Влада наставити да подржава националну авио-компанију „Ер Србија“, наводећи да ће то чинити у складу са свим правилима Европске уније и заштите конкуренције.

На питање новинара да ли је Стратегија за развој туризма само механизам да се настави са финансирањем „Ер Србије“, Брнабићева је рекла да је крајње неозбиљно да се каже да је та стратегија само начин да се настави са подршком.

„Мислим да је то крајње неозбиљно“, рекла је Брнабићева и указала на резултате из области туризма који показују да је у мају ове године у односу на исти период претходне број туриста већи за 14,1 одсто, а број ноћења за 15,8, те да је Србију 2017. године посетило више од три милиона туриста, што је за 12 одсто више него лане.

Додала је да је подршка „Ер Србији“ свакако укључена у Стратегију развоја туризма, будући да је та компанија заслужна за то што је међународни аеродром „Никола Тесла“ постао регионални хаб.

„Надам се да ће ‘Ер Србија’ наставити да расте и увећава свој профит из године у годину. Компанија је све профитабилнија у јако конкурентном тржишту“, истакла је премијерка и додала да се као председница Владе нимало не стиди, нити жали због подршке „Ер Србији“.

„Мислим да је то важно за углед наше земље и наставићемо то да радимо. То не значи да не разговарамо и са другим авио-компанијама. Скоро сам имала састанак и са ‘Рајенером’, а они су нам послали неки предлог како бисмо могли додатно да унапредимо сарадњу. Ми радимо и на томе, али ћемо наставити да подржавмо нашу национаону авио-компанију“, поручила је Брнабићева.

Ружић: Много урађено у реформи јавне управе, радимо као тим

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић изјавио је да је у протеклих годину дана много урађено у реформи јавне управе и истакао да је јавна управа један од три критеријума и каријатидна стуба наших европских интеграција.

Одговарајући на питање новинара поводом прве године рада Владе Србије, Ружић је истакао да се у овој години 14 законских предлога из те области нашло пред посланицима у парламенту и да Србија у складу са Акционим планом успешно прати тај тренд.

„Сама реформа у великој мери кореспондира са оним што је приоритет ове владе, а то је дигитализација не само као техничко-технолошки процес већ и као друштвени процес пар екселанс, а оно што следи везано је за реформу система плата“, навео је Ружић.

Министар је подсетио да су крајем прошле године донети важни закони у вези са платама у јавним службама и најавио да ће за петнаестак дана почети преговори са синдикатима како би се утврдиле платне групе, разреди и коефицијенти и ушли у примену тих закона 1. јануара 2019.

„То ће бити револуционирани корак и то је оно стоји пред нама у складу са Акционим планом који смо усвојили“, поручио је Ружић и додао да читава Влада ради као тим на реформи јавне управе.

Лончар: Наредних дана уговори за реконструкцију три клиничка центра

У наредних неколико дана биће склопљени уговори за реконструкцију клиничких центара у Београду, Новом Саду и Крагујевцу, изјавио је министар здравља Златибор Лончар.

Лончар је, одговарајући на питање новинара како оцењује садашњу здравствену заштиту у Србији и да ли она одговара количини уложених средстава, рекао да Влада покушава да реши проблеме које је затекла у здравственим центрима широм Србије.

„Мислим да нема потребе да вас подсећам шта смо затекли, затекли смо у магацинима опрему која се куповала за изборе, затекли смо забрану специјализације и специјалисте од 50 година. Да се наставило тако, не бисмо имали специјалисте који би могли да задовоље клиничке центре, а да не причамо о општим болницама, домовима здравља. Не би имао ко да нас лечи“, рекао је Лончар.

Министар је истакао да је ситуација раније у здравственим установама била тешка и да се раније о томе није писало у медијима, јер, како каже, здравствене установе су плаћале рекламирање у новинама и на телевизијама.

„Данас тога нема. Данас ниједна здравствена установа не може да пренесе ни један једини динар ниједним новинама ниједној телевизији“, рекао је Лончар.

Каже да се у здравство много улаже, али да ни надлежни као ни грађани нису задовољни стањем.

„Да ли се много улаже? Да, много се улаже. Да ли смо задовољни садашњим стањем? Нисмо ни ми задовољни, нису ни грађани. Наш циљ је да наши грађани буду задовољни и то може да буде у наредне две-три године када мислим да можемо да будемо лидери у региону“, сматра Лончар.

Само од првог јануара ове године, подсећа министар, 882 лекара су запослена, као и 2.160 медицинских радника.

„Толико о забрани запошљавања“, додао је министар.

Здравствени систем, каже, има 118.000 запослених, што је, напомиње, веома скуп систем за одржавање: „А сви су навикли да тај систем буде бесплатан, да све добијете, а да се ништа не плати.“

Каже да, док је он на челу Министарства здравља, „нико неће рекетирати“ здравствени систем у Србији.

„Апсолутно ми је небитно шта се пише, интересује ме само шта мисле грађани Србије и шта они осећају, а ја сам сваки дан са грађанима Србије и добро знам шта осећају. Боље је, није још довољно добро, морамо још много да радимо и још много да улажемо“, поручио је Лончар.

ТопПрес/ Извор: РТС, Танјуг