smart

Посланици Скупштине Србије изабрали су данас лидера Социјалистичке партије Србије Ивицу Дачића за председника републичког парламента. За његов избор, од 226 посланика у сали, гласало је 225, а против је био један посланик. Ивица Дачић рођен је 1. јануара 1966. године у Призрену. Завршио је Гимназију „Стеван Сремац“ у Нишу. Дипломирао је на Факултету политичких наука у Београду просечном оценом десет, наводи се у његовој биографији.

Од 1992. године био је народни посланик у Савезној скупштини СРЈ, а од 2004. године и у Скупштини Србије.

Био је министар за информисање у прелазној Влади Србије 2000.године.

Био је први потпредседник владе-заменик председника Владе и минстар унутрашњих послова од јула 2008. до јула 2012. године.

Обављао је функцију председника Владе и министра унутрашњих послова од јула 2012. до априла 2014. године.

Од априла 2014. године до данас био је први потпредседник Владе и министар спољних послова.

Током 2015. године био председавајући ОЕБС и домаћин конференције ОЕБС одржане у Београду.

Добитник је признања „Најевропљанин“ за 2009. годину, Ордена пријатељства Руске Федерације 2018. године и признања Статуета „Капетан Миша Анастасијевић“ 2018. године.

Обављао је функцију председника КК Партизан из Београда, потпредседника Југословенског олимпијског комитета и председника Спортског савеза Србије.

Говори руски и енглески језик. Ожењен је, отац двоје деце.

Нова Скупштина са шест потпредседника, међу њима Зукорлић

Скупштина Србије изабрала је данас шест потпредседника већином гласова народних посланика.

За потпредседнике су изабрани посланици Владимир Орлић са листе “Александар Вучић – За нашу децу“, Стефан Кркобабић са листе “Александар Вучић – За нашу децу“, Марија Јевђић са листе “Социјалистичка партија Србије – Јединствена Србија“.

Новоизабрани потпредседници Скупштине су и Радован Тврдишић са листе “Александар Шапић – Победа за Србију“, Елвира Ковач са листе Савеза војвођанских Мађара и Муамер Зукорлић са листе “Академик Муамер Зукорлић – Само право – Странка правде и помирења – Демократска партија Македонаца“.

На предлог новог председника парламента Дачића посланици су о избору потпредседника гласали јавном прозивком.

Дачић: Само уједињена Србија може да одговори изазовима

Дачић је данас, у свом првом обраћању, изјавио да је од 1992. године био посланик у свим мандатима и да функција председника парламента за њега значи „повратак кући“.

„Желим да захвалим свима који су подржали мој избор на високу дужност председника Скупштине Србије. Такође, желим да кажем и онима који нису гласали или су били против да је ово Народна скупштина свих грађана и посланика и да једино тражим да имамо међусобну толеранцију за различита мишљења уз уважавање политичких разлика са жељом да радимо у најбољем интересу Србије“, рекао је Дачић.

Он је захвалио председнику Србије и СНС Александру Вучићу зато што га је предложио да буде председник парламента, а имајући у виду изборне резултате, како каже, није морао да направи такав предлог.

„За сваког државотворног политичара то је највећа част, бити на челу највећег представничког тела и носиоца уставотворне и законодавне власти у Србији. Ми нашу власт црпимо из народне воље и поверења грађана и зато ће наш задатак бити да допринесемо политичкој стабилности и јединству“, поручио је Дачић.

Додао је да само уједињена Србија може да одговори изазовима који су пред њом.

„У складу са тим мој задатак као оног ко представља скупштину јесте да помогнем да скупштина штити свој углед, интегритет и достојанство“, истакао је Дачић.

Наводећи да је био председник Владе Србије, заменик председника владе, министар унутрашњих послова, министар спољних послова, Дачић је казао да функција председника скупштине највећа коју је до сада обављао.

„Трудићу се да са свима вама остваримо успешне мандате, пре свега у интересу грађана а не само посланичких клубова које заступамо. Драго ми је да су за мене гласали и Броз и Краљ“, прокоментарисао је Дачић.

Милићевић: Пристојност за нормалан дијалог у парламенту

Посланик Ђорђе Милићевић, који је образлагао предлог кандидата за председника Скупштине, рекао је за скупштинском говорницом да је кључна реч пристојност за нормалан дијалог у парламенту.

Рекао је да Ивица Дачић има велико политичко, парламентарно и државотворно искуство и спреман је да све што уме и зна стави у службу грађана и државе.

Милићевић је рекао да је Дачић обављао значајне функције у парламенту и Влади Србије, био је народни посланик 28 година и водио кључне ресоре у држави, од премијера, министра унутрашњих послова до шефа дипломатије.

Према његовим речима, оснажен је међународни имиџ Србије.

„Огромно државничко искуство, комуникативност којим се одликује су гарант да ће и ову дужност успешно обављати у корист Србије“, истакао је, између осталог, Милићевић.

Упитан колико ће чланова СПС-а чинити Владу Србије, Дачић је казао да прича око тога још није завршена, као и да он са Вучићем и не разговара на тај начин.

„Вучић никада не би ушао у ову причу да нема поверења између нас и свести код обојице да су нам политички циљеви исти“, истакао је Дачић.

Додао је да се сада већ разговара о темама које представљају за нашу земљу изазове, као што је дијалог са Приштином, евроинтеграције, покушај да се дође до унутрашњег дијалога и да се отклоне све препреке за одржавање наредних избора 2022. године.

Пастор: Ко би рек’о чуда да се десе…

Посланик СВМ Балинт Пастор изјавио је да ће та странка подржати Ивицу Дачића за председника Скупштине Србије, наводећи да је то одлично решење, јер је лидер социјалиста неко ко има богато политичко искуство у извршној и законодавној власти.

„Ко би рек’о чуда да се десе, да Миљацка мостове односе…“, тако је почело образложење Пастора у парламенту, додајући да је ретко ко помислио да ће се о Дачићу расправљати као о председнику парламента.

Он је објаснио да не говори у негативном контексту и поручио је Дачићу да може да рачуна на СВМ.

„Први пут ће се после 1990.године догодити да ће на челу скупштине бити неко ко је председник странке“, рекао је он.

Мартиновић:СНС поуздан партнер влади и председнику Републике

Шеф посланичке групе СНС Александар Мартиновић поручио је данас из Скупштине Србије да ће та посланичка група бити поуздан партнер председнику Републике и Влади Србије.

Током расправе о избору Ивице Дачића за председника парламента, Мартиновић је говорио о шест циљева будуће власти које је недавно представио председник Александар Вучић након седнице Председништва СНС, рекавши да ће се њима водити и посланичка група напредњака.

Мартиновић је подсетио да је један од циљева брига за здравље у условима епидемије корона вируса, затим наставак борбе за очување виталних интереса на КиМ, беспоштедна борба против организованог криминала, очување независне позиције Србије у међународној заједници, наставак реформских процеса и даљи раст економије.

Глишић: Дачић више од Брнабић заслужио да остане на позицији

Самостални народни посланик Владан Глишић неће гласати за избор Ивице Дачића за председника Народне скупштине, јер сматра да је лидер СПС потребнији на месту министра спољних послова него на, како каже, протоколарној функцији председника парламента.

Глишић је на данашњој седници, којом је настављено конституисање Скупштине Србије, рекао да се 30 година бори против странке на чијем је челу Дачић, али да не спори његове резултате као министра спољних послова.

“Човека који је постигао 18 отпризнавања независности Косова повлачимо на једну протоколарну функцији“, рекао је Глишић који је био на листи СПАС Александра Шапића, а у међувремену је напустио ту посланичку групу.

Он је казао да је Дачићев резултат као министра спољних послова први успех који је Србија постигла после 12 година повлачења пред притисцима да се одрекне Косова.

Глишић је казао да је Дачић повучен на функцију која формално правно јесте трећа у држави, али коју би , како сматра, могао да обавља неко са мањим политичким искуством и са мање међународних контаката него што их има лидер социјалиста.

“Ако је премијерка заслужила да и даље буде на том месту, мислим да је Дачић много више заслужио да остане министар спољних послова“, навео је Глишић.

ТопПрес/ Извор: Танјуг,РТВ,