Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон каже да се озбиљно размишља да се продужи јесењи распуст за основце, због погоршања епидемиолошке ситуације у Србији.

Он је за ТВ Пинк нагласио да је систем направљен тако да школе не морају да се искључују, али да има смисла дати дужи „предах“, када је већ планиран јесењи распуст.

„У школама су још увек појединачни случајеви заражањавања, било је три кластера у средњим школама у Београду. Прошле недеље било је заражених у 61 средњој школи и 57 основних. То је два и по пута већи број заражених од недеље која јој је претходила и повећаваће се и даље. О продужењу распуста можемо да размишљамо и комбинујемо са другим мерама“, рекао је Кон.

Он је нагласио да је важан и градски превоз у Београду и да њега треба растеретити.

Погоршава се епидемиолошка ситуација, у Београду критична

Епидемиолошка ситуација у Србији погоршава и из неповољне прелази у ванредну, каже епидемиолог и члан Кризног штаба и додаје да је ситуација у Београду критична, да треба избегавати масовне скупове и ризичне контакте.

Он је за ТВ Пинк рекао да је имао потребу да се обрати и грађанима на друштвеним мрежама јер се приближава викенд, време када млади излазе и када највише долази до заражавања.

Кон је објавио фејсбук статус на коме је позвао грађане да избегавају масовне скупове, али и да забране себи ризичне контакте.

„Осећам потребу да се јавно изразим по том питању. Нисмо се састајали у Кризном штабу дуго времена и то би требало да се промени. Такође, наступа викенд, а то је време када највише долази до заражавања, због фреквенције, контаката“, рекао је он.

Подсећа да Београд и даље доминира што се тиче броја новозаражених, али да се повећава број и у другим градовима. Напомиње да се болнице брзо пуне и да се за заражене у Београду морају тражити капацитети ван престонице.

Ових дана, објашњава, виде се последице понашања од прошлог викенда. Очекује даљи раст броја заражених, јер се мере не поштују посебно током ноћног провода.

„Критична је ситуација у Београду и морамо да спречимо даље преношење вируса да бисмо сачували здравствени систем. Здравствени систем је два пута показао да је спреман, али је сада исцрпљен, заражавају се и здравствени радници. Постоји 10 до 15 одсто људи који исмевају све мере и који не прихватају да било шта постоји“, рекао је Кон.

Он је подсетио да постоји Уредба о понашању током пандемије ковид 19, као и да је на снази ванредна ситуација, да је она проглашена и да није ни гашена.

Кон је указао и на изјаву шефа Канцеларије СЗО у Србији Марјана Ивануше, који је јуче рекао за Танјуг да је у Србији најбржи раст новозаражених у односу на остале европске земље, и истакао да у складу са тим треба да се понашамо.

„Треба ићи бескомпромисно на то да се маске масовно користе и доћи до тога да се санкционишу они који намерно крше мере и то раде из дана у дан, из викенда у викенд. То не може више да остане непримећено“, навео је он.

Упитан за сударање вируса грипа и вируса корона, колико то може бити опасно, Кон је рекао да „не би било добро“ да они који су прележали корону добију и грип.

„Немамо лоша искуства са јужне хемисфере, због ношења маске скоро да није било грипа“, навео је он.

ТопПрес/ Извор: Танјуг