foto-pixabay.comfoto-pixabay.com

Штампани медији се у данашњим издањима баве платним разредима, повећањем примања у здравству, просвети и управи, па тако Новости преносе изјаву министра Младена Шарчевића да ће највеће плате имати сеоски учитељи, како каже, они који раде у најтежим условима.

Блиц објављује комплетну табелу с новим платама у здравству, где ће највеће повећање коефицијената имати доктори на психијатрији, главне сестре у домовима здравља и возачи у Хитној помоћи.

Политика преноси предлог Фискалног савета који предвиђа да председник, премијер и министри имају три пута веће плате, а да распон између најмање и највеће плате у јавном сектору буде 1 према 12.

Иначе, Уредба о коефицијентима, која би требало прецизно да дефинише колико ће износити плате запослених у државној управи, биће усвојена крајем септембра, а тај је рок постављен, наводи Политика, у програму који је наша влада потписала с Међународним монетарним фондом.

Шарчевић је потврдио за Новости да ће се расподела зарада према новим платним разредима обрачунавати према основици која треба да буде увећана пре краја године, али да још није познато да ли ће то бити десет одсто или неки проценат мање.

То, како је рекао, зависи од буџета и повећање тек треба да буде одређено, али је, додао је, просвета свакако један од приоритета.

Плате би тако у том сектору могле достићи и 75.000, мада ће на тај износ моћи да рачунају само они с највишим звањима и вишедеценијским радним искуством.

Према постојећим зарадама у просвети, увођење платних разреда донеће распон плата од 49.500 до 67.000 динара.

У здравству би плате у просеку требало да буду веће за десет одсто, нова уредба треба да буде готова до краја септембра, а нови систем би стартовао од 1. јануара наредне године.

Предлог: Распон плата 1:12

Новом Уредбом о коефицијентима, која би требало прецизно да дефинише колико ће износити плате запослених у државној управи, биће усвојена до краја септембра, а према предлогу за обрачун коефицијената у јавном сектору предвиђа се да распон између најмање и највеће плате буде 1:12.

Уредба о коефицијентима, која би требало прецизно да дефинише колико ће износити плате запослених у државној управи, биће усвојена до краја септембра. Овај рок постављен је у програму који је Влада Србије потписала с Међународним монетарним фондом.

Према аранжману, који се стручно зове Инструмент координације политике (PCI), дефинисано је да од 1. јануара коначно почне да се примењује Закон о систему зарада у јавном сектору.

Овај пропис усвојен је још почетком 2016. године, али је његова примена до сада одложена два пута, јер у међувремену нису били усвојени сви подзаконски акти.

У Министарству државне управе и локалне самоуправе потврдили су за „Политику“ да ће предлог уредбе бити готов до краја септембра.

Медији су већ објавили предлог радне верзије о коефицијентима, према којој ће плате лекара специјалиста бити веће за 15 одсто, а медицинске сестре имаће за 12 одсто веће зараде.

То не значи да ће наставнику или лекару плате бити увећане тог момента, већ значи да ће бити у систему у којем ће повећање, када се за то стекну услови, бити могуће, реално и правично. Релативна промена односа у коефицијентима схваћена је и као раст или смањење плата, што није тачно.

Повећање плата зависи искључиво од стања у буџету, те ће, сходно томе, плате и даље бити онолике колико пара има у буџету, објашњавају у Министарству државне управе и локалне самоуправе.

Плате у јавном сектору тренутно се формирају према чак 23 различите основице, више од 500 коефицијената и више од 200 додатака на основну плату, пише лист.

Према Предлогу обрачуна коефицијената председник Републике би уместо досадашњих 125.000 имао плату од 275.000 до 300.000 динара, као и предесдник Владе и председник Уставног суда Србије.

Министрима би платила скочила са 85.000 динара на 250.000 до 275.000 динара, колико би имали и посланици.

Наставник у високо-школском образовању имао би до 100.000 динара, у средњем образовању до 55.000 динара, као и васпитач у предшколској установи, док би учеитељ имао до 50.000 динара.

Предлаже се да доктор специјалиста има плату до 110.000 динара, докрор медицине до 88.000, медицинска сестра до 47.500, а техничко особље, које је до сада имало од 25.000 до 40.000, по новим коефицијентима би добило плату до 38.000 динара.

ТопПрес/ Извор: Танјуг, ФоНет