Туристичке агенције и рента-кар компаније у Србији, данашњи Светски дан туризма дочекују у катастрофалној ситуацији, јер су у 2020. у овом сектору забележени губици већи од 100 милиона евра, а пад промета је премашио 90 одсто, изјавио је за Танјуг директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА) Александар Сеничић.

Према његовим речима, стање у овој области је толико драматично да уколико не стигне помоћ од државе, постоји реална бојазан да ће туристичке агенције и рента-кар компаније морати да отпусте своје запослене крајем октобра, до када је по основном владином програму помоћи, рок да се радници задрже.

Он каже да је неким другим сегментима туристичке привреде као што је хотелијерство помогнуто, али да „држава није препознала“ агенције и рента-кар компаније.

Сеничић као додатни проблем наводи то што 1. октобра туристичким агенцијама истичу лиценце за рад, а да би могле да аплицирају за нове, по закону морају да имају гаранцију путовања која се вади или као полиса осигурања или банкарска гаранција.

„Пошто је банкарска гаранција немогућа, практично остаје само полиса осигурања а осигуравачи су нас у минут до 12 обавестили да излазе из овог посла, јер смо превише ризични и ове године нам полисе неће издавати. Будући да је влада техничка и да се сада не могу мењати ни законски ни подзаконски акти, нема начина да се реши ситуација око гаранција путовања, од 1. октобра нећемо имати туроператера и неће имати ко да организује путовања“, наводи Сеничић.

Он указује да грађани који су већ уплатили путовања не треба да страхују, јер су та путовања покривена досадашњим гаранцијама а да се проблем односи само на нова путовања, која неће имати ко да организује.

Сеничић се не усуђује да прогнозира када би стање могло да се поправи и каква би могла бити следећа година, јер ће то, како казе, највише зависити од епидемиолошке ситуације.

Туристичке агенције би се, наводи он, лако вратиле у нормалне токове рада али то не зависи од њих.

„Код наредног Министарством туризма ћемо инсистирати на помоћи око билатералних договора са најзначајнијим туристичким дестинацијама као што су Грчка, Црна Гора, Бугарска, Шпанија, Италија, Турска у смислу да се новац грађана Србије уплаћен нашим партнерима а неискоришћен, заштити на најбољи могући начин. Да се унапред договоре протоколи путовања чак и ако ситуација са пандемијом буде лоша као што је била ове године“, објашњава Сеничић.

ТопПрес/ Извор: Танјуг