Топола – Александар Глишић из села Шуме код Тополе наставио је традицију производње грожђа на породичном имању.

Овај тридесетдвогодишњи воћар из опленачког краја, упркос факултетској дипломи, решио је да остане на селу и живи од пољопривреде.

“ Имамо око 12 000 чокота и планирам да проширим на 20 хиљада, јер све што произведемо, има пласман на домаћем тржишту. Квалитет грожђа овог краја је препознатљив не само у Европи ,већ читавом свету тако да са пласманом никада немамо проблем”, каже Александар за Агропресс.

“ Наша географска ширина и дужина је иста као у области Шампање у Француској , тако да имамо идеалне услове за производњу грожђа. Поред квалитета, и кванитет је овде изнад очекиваног. По једном чокоту, род је око осам килограма екстра квалитета. Проста математика, 3.100 чокота по једном хектару помножите са родом по чокоту и биће вам јасно да је 25 тона екстра квалитета по једном хектару више од онога што пишу књиге “, каже Александар Глишић за Агропресс.

Од 22 хектара под воћем, осам хектара резервисано је за јабуке, највећим делом сорте златни делишес. Цена јесте лоша и продаја тешко иде,па ће род завршити у хладњачи, док се на тржишту не постигне цена којом воћари могу да покрију трошкове.

“ Најбоље је јабуку пласирати када је нема на тржишту, али треба имати услове да се та јабука сачува, март, април, а за то требају специјализоване уло коморе које коштају . За произвођаче јабука једно од решења је удруживање, јер једино тако можемо да сачувамо оно што смо произвели у фабрикама под отвореним небом, али још увек наступамо индивидуално и у томе је грешка”, каже Александар.

Александар је отац четворогодишњег Страхиње и ускоро ће поново постати отац. Иако факултетски образовани, верују да плодна земља опленачког краја може да им осигура будућност, јер рад и труд на својој дедовини вишеструко се исплати” , каже Александар за Агропресс.

ТопПрес/ Агропрес