Топола – Произвођачи вишње ових дана почели су бербу.  Вишња је иначе позната као воћна врста која се лако размножава и не тражи велика улагања, оно што увек представља проблем узгајивачима овог воћа је откупна цена.

Прошле године цена на откупу се смењивала од 40-60 динара за другу класу, док је прва класа била по цени од 80 динара. Ове године пак цена је нижа а разлог тако ниске откупне цене нико не зна. Ипак варирања у цени била су присутна и ранијих година па се тако узгајивачи надају да ће цена ипак бити већа.

Фото: ТопПрес
Фото: ТопПрес

Марко Вићентијевић гаји вишње дуги низ година овогодишњим родом није задовољан.

„Град је претходних дана нанео штету али не драстично, штете има и од раније тако да и поред заштите која је примењивана мораће да иде у другу класу по нижој цени. Млађи засад сам више штитио и ту је као мало боља ситуација али ипак је цена лоша, још ко мора да плати раднике нема зараде уопште“, рекао је Вићентијевић.

У домаћинству Миленић из села Доња Трнава слична је ситуација, вишња се бере али зараде нема.

„Имам под вишњом 3,5 хектара Облачинске вишње, и Шумадинке 50 ари, подигао сам и нов засад два хектара тек треба да стигне на род. Предајемо по цени од 60 динара штићену а 40 динара друга класа, с тим што откупљивачи уколико пронађу црва неће да плате као прву класу. Радници сезонци беру по цени од 25 динара по килограму и све је теже за радну снагу“, објашњава Миленић.

У неким селима откупа и нема а у некима пак варира цена тако да узгајивачи овог воћа никада нису сигурни по којој цени ће предати своје плодове.

ТопПрес