foto-profimedia-ilustracijafoto-profimedia-ilustracija

За више од 800.000 ученика данас је почела школска година. У клупе ће први пут сести 67.000 ђака-првака, док ће у првим разредима средњих школа бити приближно исти број – 66.800 ученика. Када је реч о првацима, њих је мање за скоро 60 одељења, а са друге стране за технолошки вишак је проглашено 4.500 наставника и учитеља.

Ђака првака је за 1.850 мање него прошле године. Њих, као и ђаке петог разреда, очекују новине у поређењу са претходним генерацијама.

Директорка ОШ „Јован Миодраговић“ Вера Шеиновић истиче да је градиво растерећено и да ће ђаци учити на примерима из свакодневног живота. Уводи се и пројектна настава.

„Учитељи заједно са ђацима бирају тему и провлаче је кроз више предмета“, објашњава Шеиновићева и додаје да се ученици кроз овај вид наставе навикавају на групни рад и сарадњу.

Промене и у петом разреду. Измењена су три предмета – биологија, математика и српски језик.

И прваци и петаци ће се сусрести са више дигиталних садржаја, због чега је обуку претходних месеци прошло више од 2.000 наставника.

Градоначелник Београда Зоран Радојичић обишао је ученике Основне школе „Дринка Павловић“ где је ђацима пожелео срећну нову школску годину и много успеха у раду и лепо дружење и обећао да ће Град наставити да ради на стварању још бољих услова за боравак и рад у школама.

„Град има план да у наредне две године укупно уложи три милијарде динара у реконструкцију школа и има планове и пројекте за реконструкцију 25 школа“, рекао је Радојичић.

Ове године у средњим школама су први пут оформљена одељења ученика са посебним способностима за рачунарство и информатику. У поморавском округу по један овакав разред добиле су гимназије у Јагодини и Параћину.

У параћинској гимназији је 89 ђака кренуло у први разред, а њих 14 је уписало специјално ИТ одељење.

„У информатичком кабинету имамо опрему која је делимично застарела, али имамо посебну просторију за то одељење и очекујемо у договору са Министарством да добијемо опрему за реализацију програма за тај смер“, рекла је директорка Гимназије у Параћину Снежана Дачић истичући да су наставници прошли адекватну обуку.

Иначе, и ове године просветари штрајкују и то скраћењем часова на 30 минута првог дана школске године и, како је речено, још три дана до краја месеца, у више од 700 школа.

У више од 1.000 школа у Србији часови су данас скраћени на 30 минута, саопштила су четири просветна синдиката који су данас штрајковали.

Они у заједничком саопштењу наводе да настављају борбу да се просветни радници нађу у деветој платној групи.

Представници сва четири синдиката незадовољни су што су према систему платних разреда у осмој платној групи, док су остала занимања са истим степеном образовања смештена у девету радну групу.

Министар просвете Младен Шарчевић изјавио је да синдикати имају легитимно право да се буне против платних разреда, али да је требало да реагују, како каже, пре две-три године када је направљена матрица за платне разреде и да има још времене за преговоре, јер примена Закона почиње од јануара.

ТопПрес/ Извор: РТС, Танјуг