profimedia

Склапање брачне заједнице са партнером који у том тренутку има више од 65 година донедавно је са собом носио посебне правне прописе. Тако брачни друг није имао право на породичну пензију уколико је прошло мање од две године од тренутка склапања брака са „старијим“ партнером или нису имали заједничко дете. Ипак, ову одредбу Закона о пензијском и инвалидском осигурању недавно је оспорио Уставни суд, оценивши је као дискриминаторни услов везан за године који се не може правдати објективним разлозима.

Републички завод за статистику чува податке да је током 2018. године чак 771 младожења са навршених 65 година живота решио да се венча пред матичарем. Овакве ситуације нису биле непознаница идејним творцима Закона о пензионом и инвалидском осигурању, који су у члану 28а експлицитно нагласили да у случају када је умрли осигураник у тренутку закључења брака имао 65 година, брачни друг може стећи право на породичну пензију под условом да имају заједничко дете или је брак трајао најмање две године. Ове законске одредбе наишле су на негодовање брачних другова, који су преко поверенице за заштиту равноправности покушали да укажу на дискриминаторску одредбу закона.

Тако су случајеви који су дефинисани овим чланом Закона пре две године доспели пред Уставни суд и недавно су крунисани одлуком да је ова одредба неуставна. По мишљењу Уставног суда, овим је повређено начело забране дискриминације из члана 21 Устава по основу старости. У овом суду наглашавају да ни део који се односи на прописивање година старости у којима је преминули закључио брак није у сагласности са највишим правним актом.

– Увођењем нових услова за остваривање права на породичну пензију, и то само кад је реч о ситуацији склапања брака после навршене 65. године живота осигураника, са образложењем спречавања злоупотребе права на брак и права на породичну пензију, законодавац је напустио терен легитимног циља овог закона – наводи се у одлуци Уставног суда, која је објављена у „Службеном гласнику“ Србије.

Када је реч о породичним пензијама, право на пензију припада појединцу и обуставља се приликом његове смрти. Међутим, како је у неким случајевима пензија једини извор прихода породице, супружник може да оствари право на породичну пензију. Она се исплаћује преживелом брачном другу или потомцима, под условом да се они редовно школују, односно најдуже до навршене 26. године живота у случају редовног похађања факултета. Они немају право да примају другу пензију или да раде за износ већи од минималног износа за плаћање доприноса, јер им се у том случају пензија одузима. Износ породичне пензије зависи од броја чланова породице – износи 70 одсто за једну особу, а 100 одсто од пензије преминулог ако је иза себе оставио најмање четири члана најближе породице.

Породични закон

У образложењу одлуке о неуставности члана 28а Закона о пензијском и инвалидском осигурању такође се наглашава да питања трајања брака и права која из њега проистичу уређује Породични, а не Закон о пензијском и инвалидском осигурању. Овај суд је одлучио да Народној скупштини, као законодавцу, упути писмо у којем ће се указати на потребу да се преостали део одредбе члана 28а Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који уставноправно није споран, правно-језички уобличи и интегрише у остале услове за остваривање права удове, односно удовца на породичну пензију.

Потребни докази

* Извод из матичне књиге умрлих за преминулог осигураника

* Извод из матичне књиге рођених за чланове породице за које се подноси захтев

* Извод из матичне књиге венчаних издат после смрти осигураника

* Правоснажну судску пресуду о разводу брака и досуђеном издржавању

* Извештај о повреди на раду ако је умрли осигураник претрпео повреду на раду или професионално обољење

* Доказ о регулисаном војном року за умрлог осигураника

* Доказ о школовању деце старије од 15 година

* Фотокопију здравствене књижице чланова породице

* Доказе о пензијском стажу умрлог осигураника у Републици Србији

* Уверење о обављању самосталне делатности за покојног осигураника

* Уверење о плаћеном доприносу за ПИО са исказаним основицама доприноса и износом уплаћеног доприноса за покојног осигураника

* Уверење о плаћеном доприносу за ПИО са исказаним основицама доприноса и износом уплаћеног доприноса за покојног осигураника

* Доказ о коришћењу права код Националне службе за запошљавање за чланове породице

* Медицинска документација у оригиналу или овереној фотокопији за супруга потпуно неспособног за рад

* Решење о категоризацији за децу неспособну за самосталан живот и рад

* Пореско уверење за чланове породице о укупној висини месечног прихода у претходном кварталу пре смрти осигураника када је издржавање услов за стицање права на породичну пензију

* Решење о старатељству ако подносилац захтева нема законског стараоца

* Све писане доказе о стажу у иностранству за покојног осигураника

Право не застарева

Право не породичну пензију не може да застари, али се морају испунити основни захтеви како би се она исплаћивала. Важећи Закон о пензионом и инвалидском осигурању гарантује да породична пензија може бити поново активирана чак и у случају када наступи пауза у њеном исплаћивању услед неиспуњавања услова некога од чланова примарне породице. Ово право остварују чланови породице после смрти корисника старосне или инвалидске пензије, односно умрлог осигураника који је навршио најмање пет година стажа осигурања или је испунио услове за инвалидску пензију . Уколико је узрок смрти повреда на раду или професионално обољење, чланови породице стичу право на пензију без обзира на дужину пензијског стажа тог лица.

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости