profimediaprofimedia

Банке су дужне да нам замене оштећене и похабане динарске новчанице, међутим, за поцепане евре могли би да нас намуче. По нашим законима ни банке, ни мењачнице нису дужне да мењају оштећене евре, а ако прихвате то да ураде, имају право да узму провизију колику год желе.

У Народној банци Србије објашњавају да поред оштећења која настају редовном употребом новчаница, на њих могу утицати влага, буђ, контаминација разним материјама, као и утицај природних непогода попут пожара и поплава. Папирни новац може бити оштећен чак и намерно, јер фалсификатори новца некада користе оригиналне делове новчаница за израду фалсификата. У принципу, за замену оштећене новчанице довољно је да део који се подноси на замену, или више делова који несумњиво потичу од исте новчанице, има површину од најмање 51 одсто те новчанице. На овај начин се елиминише могућност да једна новчаница буде замењена за две – објашњавају у НБС.

Ипак, они напомињу да постоје и ситуације када новчанице евра неће бити замењене.

– То ће се десити када је више новчаница оштећено на исти начин тј. када постоји сумња да су новчанице намерно оштећене, као и у случају да су новчанице обојене упозоравајућом бојом, а подносилац новца није у стању да докаже порекло таквог новца. Упозоравајућа боја се иначе користи да се у случајевима неовлашћеног руковања новцем он обоји поменутом бојом како би се учинио неупотребљивим. Боја се обично налази на ивицама новчаница и није је могуће скинути са новчаница без оштећења папира – кажу у НБС.

Провизија за замену оштећених новчаница евра не би требало да зависи од степена оштећења. Ако се ради о оштећеној новчаници евра која се може заменити за оптицајну, степен оштећења је небитан јер ће таква новчаница свакакао бити повучена из оптицаја. Банке и мењачнице у Србији саме одређују висину провизије за замену оштећених новчаница евра, а она зависи од трошкова које имају када врше замену – објашњавају у Народној банци Србије.

Одлуком о условима и начину обављања мењачких послова није прописана обавеза замене оштећених и ваноптицајних новчаница страног новца тако да је то ствар пословне политике банке или мењачнице.

– У случају да грађани не могу да пронађу банку или мењачницу која би била вољна да изврши замену, или им не одговара висина провизије, увек остаје могућност да се та замена изврши у некој од националних централних банака земаља чланица Европске монетарне уније – кажу у НБС.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс, Горица Авалић