Имунолог, члан Кризног штаба Срђа Јанковић потврдио је за Танјуг да ће сутра бити одржана седница Кризног штаба, и навео да се прати епидемиолошка ситуација у земљи и да ће се у складу са тим даље реаговати, али да се мере попут ограничења кретања сада не разматрају.

Он је рекао да је једна од могућности да се уведе обавезан PCR тест за улазак у Србију, али и истакао да ће се више о томе знати након сутрашњег састанка Кризног штаба.

„У овом тренутку још увек нису конкретне додатне мере у разматрању, али мере ће пратити ситуацију. Једна од могућности је да се уведе негативан PCR тест за улазак у Србију, али колико је реална не могу да кажем пре састанка“, рекао је Јанковић.

Постоји могућност да се додатно погорша ситуација

Постоји могућност да се додатно погорша епидемиолошка ситуација у Србији и мора се учинити све да се то ограничи, каже имунолог Срђа Јанковић и истиче да је неопходно придржавање прописаних мера у борби против ковида-19.

Јанковић наводи да су држање дистанце, ношење маске, ограничавање окупљања, дезинфекција и хигијена кључни да би се преношење вируса спречило.

Он је рекао Танјугу да ће се евентуално пооштравање мера сагледати, те да је важно да се са првим симптомима јаве лекару и по потреби ураде тестирање на вирус, напомињујући да асимптоматски случајеви могу да заразе друге.

Јанковић је указао и да је тешко проценити колики је удео асимптоматских случајева и додао да их је негде и десет пута више него симптоматских, али и да то варира од популације од популације.

„Мислим да епидемија није синхронизована, негде тиња, негде се разбуктава, такав је ток ове пандемије“, рекао је Јанковић, објашњавајући разлике у броју заражених у земљама региона.

У социјалним установама заражено 11 корисника и 13 запослених

Закључно са данашњим даном, у установама социјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих, потврђено је присуство вируса код 11 корисника и 13 запослених, преноси министарство рада.

Укупан број излечених корисника установа социјалне заштите износи 1082, а број излечених особа које су запослене у установама социјалне заштите износи 429.

Корисници у установама социјалне заштите за које постоји процена да могу бити потенцијални преносиоци вируса смештени су у изолацију, док запослени у установама социјалне заштите, код којих постоји оваква опасност, не долазе на посао и налазе се у кућној изолацији, наводи се у саопштењу.

ТопПрес/ Извор: Танјуг