foto-profimediafoto-profimedia

Грађани  ће, од 1. јануара идуће године, једноставним уносом ЈМБГ на одређеном порталу моћи да добију увид у све пореске обавезе и дуг по том основу. Ова услуга ће бити омогућена и фирмама које ће податке добијати уносом јединственог пореског ПИБ броја. Како за „Новости“ наводи Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и електронску управу, рад на пребацивању локалних база података у јединствени информациони систем је увелико у току.

Подигли смо централни сервер и опрему и све базе података локалних самоуправа, а има их укупно 145, колико је и локалних пореских администрација, обједињујемо на једном месту – истиче Јовановић. – Потом правимо нови софтвер, где ће се моћи, на једном порталу, једноставним уписом ЈМБГ за грађане или ПИБ за фирме добити увид у све обавезе по основу пореза на имовину и других изворних јавних прихода.

Ово ће важити за територију целе Србије истовремено. Општине и градови ће, како истиче Михаило Јовановић, и даље да раде као до сада – изгледаће да раде у својим локалним системима, иако ће радити у систему у Београду.

– Локалне самоуправе задржаће и своју аутономност и своје специфичности, јер износи пореза нису исти за сваку општину – објашњава Јовановић.

У јединственом централном систему, осим пореза на имовину, налазиће се и подаци о самодоприносима и еколошким и комуналним таксама.

О порезу на имовину и другим изворним јавним приходима јединице локалне самоуправе брину од 2007. године, у оквиру локалних пореских администрација. Сада је на снази „обрнути“ процес – подаци се централизују, формира се савремени јединствени информациони систем на иницијативу председнице Владе Ане Брнабић, на чему интензивно раде стручњаци из њеног кабинета, Канцеларије за ИТ и е-управу и представници свих локалних пореских администрација.

Нови систем ће централизацијом података грађанима и привреди омогућити да „на клик“ виде све своје пореске обавезе на територији Републике Србије као и да електронским путем поднесу пријаву за утврђивање пореза на имовину.

Руководилац одсека за локалну пореску администрацију у Општини Врњачка Бања Снежана Миљевић истиче велики значај централизације ових података и за рад општинских управа.

– Општине ће и даље наплаћивати своје порезе, али тај обједињени систем много значи за свакодневни рад, јер ћемо моћи лако да приступимо подацима и прибавимо сву потребну документацију. То, даље, значи да у систему обраде нећемо обвезнике враћати захтевајући да нам донесу додатну документацију. Већ ћемо подацима моћи да приступимо сами, што ће знатно скратити цео поступак – објашњава Снежана Миљевић.

Општинске пореске управе ће, практично, имати приступ катастру, подацима о социјалном и здравственом осигурању, али и МУП-у за одређене податке који су неопходни за утврђивање пореза на имовину за поједине пореске обвезнике.

Проблема са недостајућим ЈМБГ у овој општини немају.

– Врњачка Бања је једна од 44 општине која тренутно учествује у пројекту реформе пореза на имовину за шта има помоћ швајцарске амбасаде. Имамо техничку подршку за сређивање базе података и ширење обухвата базе, тако да смо своју базу података прилично средили – наводи Снежана Миљевић.

ПОМОЋ ШВАЈЦАРСКЕ ВЛАДЕ

Локалним администрацијама које су радиле у застарелим системима, прелазак на нови систем би требало да донесе бржи, прецизнији и комплетнији рад, као и бољу наплату изворних јавних прихода. Швајцарска влада је за пренос података и прелазак на нови систем обезбедила донацију од 3.000 швајцарских франака свакој јединици локалне самоуправе.

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости, Д. И. Красић