FOTO TANJUG/ RADE PRELIC/ bg

Влада Србије препознаје родну равноправност, развој женског предузетништва и побољшање њиховог положаја на тржишту рада као неизоставни елемент и привредне и друштвене развојне стратегије, изјавила је данас министар за евроинтеграције Јадранка Јоксимовић приликом уручивања уговора за реализацију првих пројеката у области економског оснаживања жена, вредних 30 милиона динара, од укупно два милиона евра колико је из ИПА фондова 2016. опредељено.

Јоксимовић је у Влади Србије навела да данашње уручивање уговора и све што Влада ради на том пољу у Србији – општинама и градовима заиста показује колика је важност родне равноправности и потреба да жена буде активни учесник и потенцијал одрживог економског и регионалног развоја.

„Економски оснажити жену то није само питање финансијске одрживости, већ њеног бољег друштвеног и укупног положаја и на крају онога сто мислим, да на жалост жене посебно у руралним крајевима још немају, питања достојанственог начина живота и упослења сопствених потенцијала, вештина и могућности“, рекла је министар.

Према њеним речима, уговори уручени представницима цивилног друштва, општина и градова, финансирани из ИПА фондова имају за циљ побољшање свеукупног положаја жена.

„Уговори имају за циљ побољшање не смо социјалног положаја жена, иако жена у Србији није и не сме да буде социјална категорија, већ активни учесник и потенцијал одрживог економског и регионалног развоја, а на чему нисмо довољно радили деценијама уназад“, рекла је министар и оценила као значајно то што су се последних година сви важни чиниоци од Владе Србије, до међународних организација, попут УН и цивилног сектора ујединили око тог важног питања.

Јоксимовић је подсетила и да је задатак Владе Србије да омогући институционални оквир и новац из буџета али и свих доступних фондова и извора, поготово ЕУ али и других билатералних партнера.

Важно је, како је додала, да препознамо да локална самоуправа мора да користи новац не само из буџета већ и из фондова који су нам на располагању као земљи кандидату. То значи мало више труда, инвестирања у специфична знања, припреме за апликације и писање пројеката, али и више средстава за одрживи развој на локалу.

Јоксимовић је додала да је родна равноправност део Агенде 2030. чије ће резултате наредне године у УН преставити председник Србије Александар Вучић кроз добровољни национални извештај о испуњавању циљева одрживог развоја.

„Све то несумњиво даје најважнији оквир и за оно што радимо на пољу ЕУ интеграција. кроз поглавља и стандарде које усвајамо, а један од најважнијих елемената је постизањне друштва једнаких шанси и родне равноправности“, рекла је она.

Шеф делегације ЕУ Сем Фабрици подсетио је да је са министаркама Јоксимовић и Зораном Михајловић 8. марта уговорио тај пројекат из кога је из ИПА фондова обезбеђено два милиона евра. Додао је да је то први такав пројекат у регион и да то потврђује да Србија опет преузима лидерство у овом делу Европе.

Скупу су присуствовали и заменица директора UN Women у Србији Јелена Миловановић, државни секретар и у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Имре Керн и помоћник министра Вељко Ковачевић.

ТопПрес/ Извор: Танјуг