Фото: РИНА

Пољопривредници од сада могу од три банке у Србији да добију мање оптерећујуће позајмице за развој, набавку нових иновативних технологија, отварање нових радних места, речено је на данашњој конференцији на којој је учествовао и министар Бранислав Недимовић.

Захваљујући гаранцијама Министарства пољопривреде и УСАИД-а од 2,5 милиона долара, три банке – Адико, Интеза и Прокредит, располагаће са 90 милиона за кредитне гаранције, а чији је циљ подршка развоју пословања и покретању нових инвестиција у сектор пољопривреде, с фокусом на примарну пољопривредну производњу и прераду хране, рекао је Недимовић, који је оценио да камата одавно више није проблем за подизање кредита, већ да је то недостатак гаранција.

Пољоприведни произвођачи често због недостатка средства пропустају прилику да се шире и јачају и тако постану мотор економског развоја, недостају им гаранције и зато ће од сада захваљући олакшицама моћи да обезбеде само 40 одсто гаранција (колатерала), док ће осталих 60 одсто гаранција на кредит бити пласирано кроз пројекат који реализују те три банке, објашњено је на скупу.

Пројекат подразумева и техничку помоћ онима којима је финанисирање потребно за развој, набавку иновативне технологије и опреме, старт апове, произовдњу у руралним срединама, женско пољопривредно предузетнишво, чиме ће се, између осталог, повећавати и економски раст земље.

Недимовић је навео да је тих 90 милиона, намењих подели ризика, знатна цифра, јер се за тај новац може купити и 5.000 трактора или обновити више фабрика попут „Будимке“, а за шта је, како је додао, потребно пет милиона евра.

Представници банака наводе да ће од сада моћи лакше да кредитирају набавку нове, неиспитане опреме, да буду флексибилнији у одређивању периода отплате, јер ће тих 90 милиона бити гранација за кредитирање пољопривредника.

Директор УСАИД-а Мајк де ла Роса рекао је да се показало да је приступ финансирању кључна компонента за развој агробизниса и упозорио на то да пољопривредници често немају средства за излазак на нова тржиста, увођење нових технологија и производа.

УСАИД верује у потенцијал агробизниса у Србији и позива пољоприведнике да искористе нове погодности, рекао је Де ла Роса и додао да је УСАИД помагао малим и средњим предузећима да увећају зараду, досегну међународне стандарде, смање губитке после бербе, повежу се с тржиштима.

Представик Прокредит Банке Иван Смиљковић рекао је да та банка подржава развој пољопривреде скоро две деценије и да је у ту сврху издвојено више од једне милијарде. Према његовим речима, нови пројект ће обезбедити финансијску помоћ за нове и модерне пољопривредне производе.

Војислав Лазаравић из Адико банке рекао је да је пољопривреда велики контрибутор у БДП-у и да банка 25 до 30 одсто средстава управо инвестира у ту област. Пројекат ће банкама дати подстрек да финансирају пољопривредну приозводњу.

Представник Интезе Дарко Поповић навео је да 38 одсто пољопривредника користи кредите, и то углавном за финансирање текуће производње. Додао је да је 20 одсто њих спремно да се обрати банкама за помоћ. Интеза, како је додао ради са 40.000 газдинстава и планира да у развој пољопривреде уложи око 30 милиона долара.

Директорка Управе за аграрна плаћања Министарства пољопривреде Биљана Петровић оценила је да ипак већини пољопоривредника нису доступна средства и додала да је управо то разлог за покретање пројекта којим се портфолио банака увећао за 90 милиона.

Недимовић је подсетио да пољопривредници и банке више немају проблем с висином каматних стопа, роковима, наплатом потраживања, већ са колатералом.

Гаранцијски фонд је, како је подсетио, угашен јер је све како се сматрало било исполитизовано када се одређивало који ће пројекат проћи а што ће сада банке радити,

Додао је да те три банке укључене у пројекат нису било које три банке већ оне које су испуниле све услове.

„То није био позивни турнир, као ми зовемо Ђоковића, Надала … већ онога ко има крила – он игра“, рекао је министар.

Он је најавио да ће Србија добити, ако све буде по плану, независно струковно тело које ће на бази бизниса одредивати како држава може да покрије колатерале.

На скупу је речено да јавног позива неће бити јер свако ко има добар пројекат може да се јави. Програм је већ активан у две банке, а у трећој ће бити од јануара.

Добре вести за узгајиваче свиња

Недимовић је најавио да ће, ако све буде добро у извештају инспекције о ситуацији након појаве афричке куге свиња у Србији, у наредних десетак дана имати добре вести за узгајиваче свиња.

Рекао је и да ће проблем вакцинације свиња, која се вршила као превентивна мера против свињске куге бити решен од понедељка, а што ће домаћим произвођачима, у догледно време, отворити пут за пласман меса на тржиште Европске уније.

„Довиђења за навек у Србији – што се тиче вакцинације“, рекао је министар и подсетио да је потписао два правилника који ступају на снагу 15. децембра чиме је решено оно од чега су његови претходници бежали 30 година као „ђаво од крста“.

„Трудили смо се да урадимо све да што веће тржиште буде доступно произвођачима свиња“, рекао је Недимовић новинарима након скупа на коме су представљене олакшице за кредите за мала и средња пољопривредна предузећа.

Министар је навео да је у Србији међународна инспекција и да ће ако све буде како треба већ наредних десетак дана најавити лепе вести.

„У контроли стања након афричке куге су људи из више земаља и на бази тога добићемо одређена права, мислим пре свега на регионализацију – тамо где се појављивала наставиће се посматрање, а остали простор ће бити слободан“, рекао је министар и подсетио да ће испитивања бити завршена 15. децембра након чега це резултати ићи на валидацију Светској организацији за здравље животиња.

Према његовим речима, без обзира што се укида вакцинација свиња класичне куге, извоз меса неће моћи да почне пре валидације резултата на афричку кугу забележену у неколико места у Србији – на граници са Румунијом на територији општине Житиште, у Великој Крсни и Кусатку.

Додао је и да је последњи случај забележен у септембру и да је потребно да прођу два циклуса инкубације да би све било сигурно да се болест неће појавити.

ТопПрес/ Извор: Танјуг