Јавни позив у оквиру специјализованог програма за доделу бесповратних средстава вредности од милион евра чији је циљ превазилажžење економских последица пандемије ЦОВИД-19 кроз пруžжање подршšке локалном приватном сектору, побољšшање квалитета туристичких услуга и промоцију региона као безбедне и атрактивне туристичке дестинације, биће отворен сутра, 7. јула.

Сви заинтересовани моћи ће да аплицирају до 21. јула, речено је данас на онлине инфо сесији на којој су потенцијални подносиоци пројеката имали могућност да поставе питања организаторима и добију појашšњења о самим условима конкурса.За доделу бесповратних средстава могу конкурисати кандидати из 12 градова и опшšтина – Бољевац, Бор, Голубац, Кладово, Књаžжевац, Мајданпек, Неготин, Пожžаревац, Смедерево, Сокобања, Велико Градишšте и Зајечар.

Циљ програма је ублажžавање последица насталих због пандемије и побољšшање туристичких услуга, а корисници ове помоћи могу бити микро и мали предузетници из области туризма, укључујући и носиоце категоризованог смеšтаја и регистрована газдинства, речено је на конференцији.

Реч је о пројекту „ЕУзаТебе – „ЕУ за културно наслеђе и туризам“ који је усмерен на развој туризма као значајног привредног потенцијала за подстицање економског развоја источне Србије и Доњег Подунавља. Финансира га ЕУ, суфинансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој (БМЗ), а спроводи Деутсће Геселлсћафт фüр Интернатионале Зусамменарбеит (ГИЗ) ГмбХ.

Укупан буџžет програма је милион евра, а вредност појединачног пројекта може бити максимално 1, 2 милиона динара, а минимално 240.000 динара. Сопствени допринос је 10 одсто од укупно тражених средстава.

Оквирне врсте активности које се могу финансирати су модернизација смешšтајних и угоститељских објеката, објеката за дегустацију, инфо пунктова, сувенирница и других туристичких садрžжаја.

То обухвата, мада не искључиво, трошšкове за активности попут реновирања, адаптација, прошšирење, унапређење квалитета објеката, укључујући набавку неопходне опреме (укључујући намешšтај, кухињске апарате..).

Такође обухвата и инфраструктуру малог обима и опрему за постојеће или новоосмиšшљене активности у понуди подносиоца захтева, као šто су бициклизам, вожžња кајаком, набавка šшатора, спортске опреме.

Потом, могу се финансирати и унапређење безбедносних и хигијенских стандарда објеката и услуга које се нуде туристима, увођење нових туристичких производа и услуга, увођење нових продајних канала, промотивне активности.

Одговарајуће иновативне активности које нису наведене такође се могу узети у обзир за финансирање ако могу јасно да допринесу постизању специфичних циљева и резултата овог позива, истичу представници програма.

Подносиоци захтева који испуњавају услове за овај Позив могу бити приватни субјекти који послују у туристичком сектору. То обухвата, мада не искључиво, туристичке објекте (пруžжаоце услуга смешšтаја, кампове, угоститељске објекте, винарије и друга предузећа непосредно укључена у пруžжање туристичких услуга), производњу и продају сувенира…

Подносиоци захтева могу бити физичка лица која пруžжају услуге смешšтаја, регистрована пољопривредна газдинства, предузетници / микро и мала предузећа (до 50 запослених).

Они морају бити регистровани код релевантних надлежžних органа као пружžаоци туристичких услуга најмање šшест месеци пре подношšења захтева за доделу средстава, бити регистровани или пруžжати директне услуге туристима у подручју дефинисаном овим позивом, – у случају улагања у модернизацију објеката, имати власниšштво над непокретноšћу или потписан уговор о најму за дату непокретност за период од најмање пет година.

Конкурсна документација доступна је на сајту.

ТопПрес/ Извор: Танјуг