Регионални центар за оболеле од деменције и Алцхајмерове болести у Равном Гају, први те врсте у Србији, почеће са радом до краја ове године, а функсионисаће под окриљем Завода за смештај одраслих „Мале Пчелице“. Центар је смештен у згради некадашњег диспанзера, чију је реконструкцију и адаптацију финансирала Канцеларија за управлјање јавним улагањима Владе Републике Србије са 27,5 милиона динара, а радови су у завршној фази.
“Ово је први центар такве врсте у свим земљама у региону. Капацитет ће у почетку бити 40 лежајева, а планирамо да до 2020. године стационарно збринемо укупно 120 болесника”, изјавио је за Курир директор Завода за смештај одраслих „Мале пчелице“, др Владица Станојевић.
Према неким проценама, у Србији има између пет и седам хиљада дементних особа и оболелих од Алцхајмерове болести. Потреба за оваквим центром више је него приоритет зато што нега дементних особа захтева пуно ангажовање бар два члана породице.
“Интересовање је огромно, зову из свих делова Србије, али ће приоритет у почетку имати људи из Шумадије и Поморавља. Овде ће штићеници имати комплетну негу даноноћно, три оброка, две ужине, лекове, гардеробу, стручни надзор, обезбеђена летовања и зимовања, и то по дупли нижим ценама од, рецимо, неких приватних домова. О ценама у Европи и да не говоримо. У консултацији с министром Зораном Ђорђевићем, пошто се све реализује под патронатом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, цена смештаја пацијента биће око 50.000 динара”, каже за Курир др Станојевић.
У Регионалном центру за оболеле од деменције и Алцхајмерове болести у Равном Гају биће запослено четрдесетак медицинских техничара и болничара. У првој фази о пацијентима ће бринути доктори из установе „Мале пчелице“. Даље развијање центра омогућиће и отварање нових радних места. Занимљиво је да позиви стижу из земаља широм Европе.
“Стационарно лечење на овом нивоу и у оваквим условима у европским земљама је скупље и до три пута. Имамо позиве наших људи из дијаспоре који су заинтересовани за услуге центра, али и странаца. Тренутно законски не постоји могућност да омогућимо лечење људима из иностранства, али размишљамо да у будућности изнађемо решење, првенствено због нових радних места”, закључује за Курир, др Станојевић.
ТопПрес/ Извор: Курир