Чачак – Глобална улагања у обновљиве изворе енергије бележе снажан пораст у свим крајње корисним секторима, а овакаван начин коришћења снаге ветра и сунца постаје све заступљеније и у нашој земљи. Прва соларна електрана у Западној Србији постављена је у чачанском селу Вранићи, снаге 500 киловата и она је направљена за потребе производње и продаје електричне енергије, пише агенција РИНА.

Ово је једна од првих соларних електрана великог капацитета у Србији, која је у функцији. На овом постројењу монтирано је око две хиљаде соларних панела са снагом од 250 вати.

„То испуњава потреба за неких 100 домаћинстава који могу да се напајају са ове електране. Ови панели су из 2015. године, а сада већ имамо панеле веће снаге од 400 вати. Уз помоћ обновљивих извора енрегије свако за потребе свог домаћинства може да намонтира четири до пет панела и тиме да омогући напајање неких основних потрошача, као што су расвета, рачунари, расхладни уређаји”, каже за РИНУ инжењер Саша Луковић.

Саша Луковић, фото: РИНА

Све чешће се велике компаније одлучују да инсталирају управо соларне панеле, а најчешћи разлог је пре свега екеномски, а затим и еколошки.

„Знамо да се рачуни крећу на ниовоу од четири до пет хиљада динара, они могу да се преполове и на тај начин се остварује уштеда. Оно што је битно када монтирате панел и пустите га у рад, ви већ следћег месеца имате бенефит, тако да се ефекат инсталације овакве опреме види одмах на старту”, закључује Луковић.

Прва соларна електрана у западној Србији, фото: РИНА

Свакодневно се мора подизати свест о нужности производње енергије из обновљивих извора. Допринос томе дају конкретни примери попут чачанског Научно технолошког парка на чијем крову је такође инсталирана соларна елекетрана јачине 25 киловата и за неколико дана почеће са производњом електричне енергије, која ће служити за потребе халског простора у ком се налазе производни погони компанија које раде управо у склопу НТП.

„У нашем окружељу се повећава број фирми које су инсталирале соларне електране на крововима својих објеката, то су искусни привредници који знају да им то доноси одличан економски резултат. Такође, и бројна домаћинства иду тим путем.Основни разлог је економска добит и допринопс здравијој и чистијој средини”,каже Мирко Пешић, в.д.директора НТП Чачак.

Мирко Пешић, фото: РИНА

Он истиче да се са овим пројектом даје шанса и свим старт ап компанијама које се баве овом облашћу да рзвијају своја знања, испитају своје претпоставке и стварају нове иновативне идеје.

ТопПрес/ РИНА