Министар просвете Младен Шарчевић најавио је да ће од 1. септембра у школама у Србији бити запослено 155 психолога и да је то омогућено захваљујући уштедама које су направљене у систему.
Говорећи о раду новоосноване Комисије за борбу против наркоманије у школама он је рекао да школе у Србији већ имају програме за борбу против дроге, али да ће сада све бити појачано и да ће се више радити на укључивању родитеља.
„Школе имају програме превенција против дроге, на томе се стално ради. Међутим, када родитеље зовете на неко предавање о дроги дође 10 одсто њих. Такође, у школама је смањен број психолога из неких необјашњивих разлога. Ми смо уштедели у систему и од 1. септембра запослићемо 155 психолога у целој Србији”, рекао је министар.
Упитан да ли ће се користити тестови за детекцију дроге у школама, Шарчевић је појаснио да постоје две врсте тестова и да се могу користити тестови за третирање површина, али не и тестови за проверу ученика, јер то закон не дозвољава.
„Родитељи могу да тестирају своју децу. Зато је Савет родитеља битно тело које мора да се укључи у борбу против дроге, заједно са школом”, нагласио је он за ТВ Прва.
За родитеље који неће да сарађују Закон о основама система образовања и васпитања, подсетио је министар, предвиђа велике новчане казне.
Упитан за смањење броја теткица и домара у средњим школама он је рекао да је то „синдикална прича” и да су су до сада теткице у основним школама чистиле 400 квадрата, а у средњој 200 квадрата простора, због различитих критеријума у правилницима који су ту област дефинисали.
„Теткица у средњој школи не купа децу већ подове. Има нелогичности колико хоћете”, закључио је министар.
ТопПрес/ Извор: Танјуг