Премијерка Ана Брнабић јуче је представницима Удружења „Вински путеви Србије“ пренела подршку Владе Србије иницијативи за даљи развој и коришћење потенцијала винског туризма у нашој земљи.
На састанку председнице Владе и представника тог удружења разговарало се о потенцијалима за развој винског туризма у Србији, с обзиром на то да је то један од најбрже растућих облика туризма у многим земљама света.
Састанак је инициран током недавне посете Ане Брнабић Вршцу, где је учествовала на традиционалној манифестацији „61. Дани бербе грожђа“, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу с медијима.
Виногради се у Србији простиру на више од 22.000 хектара у 77 виногорја, а у 2017. години извезено је 11,6 милиона литара вина и остварена зарада од 16,3 милиона евра. У Винском регистру Србије уписано је готово 340 произвођача вина, а више од 100 вина има ознаку географског порекла.
У вински туризам Србије, од 2015. до 2018. године, уложено је 10,7 милиона динара бесповратних средстава, а пројектом Вински путеви Србије утврђено је 8 винских оаза и 9 винских регија, који имају туристичку саобраћајну сигнализацију и могућност ГПС мапирања 140 винарија, истиче се у саопштењу.
Влада Србије интензивно помаже винарство и виноградарство, а тренутно је у току израда новог Закона о вину, који ће у потпуности бити усаглашен са ЕУ регулативом. Циљ је да се повећа конкурентност домаћих вина на страним тржиштима.
Неке од мера подршке Владе намењене су за подизање нових засада винограда у максималном износу од 2 милиона динара, повраћај средстава од 50 до 65 одсто за куповину нове опреме и механизације, повраћај средстава за лабораторијске анализе за побољшање квалитета вина, као и за удружења произвођача вина са ознаком географског порекла.
„Удружење Вински путеви Србије пример је и другим удружењима како се систематски ради на очувању својих производа који се пласирају на домаће и светско тржиште, истакла је у разговору председница Владе Ана Брнабић.“
Она и представници Удружења разговарали су о бољем искоришћењу потенцијала за развој винског туризма, као и о могућности да то удружење учествује у обуци других виноградарских асоцијација и винара у Србији, како би им пренели своја знања и искуства.
„Рад Удружења је добар пример како се успешно обједињују винска култура, предузетништво и регионални економски развој“, истакла је председница Владе.
Удружење „Вински путеви Србије“ основано је 2010. године са циљем да унапреди вински туризам у нашој земљи, као и да промовише српске аутохтоне сорте винове лозе и производе са заштићеним географским пореклом из Републике Србије као респективне винско-туристичке дестинације. Окупља репрезентативне винарије и виноградаре из целе Србије и стручњаке из те области.
ТопПрес/ Извор: Танјуг