Цене нафте су скочиле данас за два посто јер су америчке санкције ограничиле ирански извоз те сировине нагризавши глобалну понуду, а неки трговци прогнозирају да ће цене „црног злата“ ићи чак до 100 долара по барелу.
Северноморска нафта „брент“ достигла је највишу цену од маја ове године, од 80,47 долара по барелу, што је скок од 1,63 долара или за преко 2,0 процента, пре него што се спустила незнатно на око 80,40 долара на јутрошњем трговању у 7:30 часова по ГМТ.
Америчка „лака“ нафта WTI поскупела је за 1,18 долара на 71,96 долара, извештава Ројтерс.
Комерцијалне залихе нафте у САД су на најнижем нивоу од почетка 2015. године, иако је америчка производња близу рекордних 11 милиона барела дневно (бпд).
Трговци нафтом, компаније „Трафигура“ и „Меркјури“, објавили су данас да би „брент“ могао да достигне 90 долара по барелу до Божића и да премаши 100 долара почетком 2019. године, будући да ће ситуација на тржиштима бити све натегнутија када санкције САД-а против Ирана у потпуности ступе на снагу у новембру.
Из „Ј.П. Моргана“ кажу да би америчке санкције према Ирану могле да доведу до пада понуде за 1,5 милиона барела дневно, док из „Меркјурија“ упозоравају да би чак 2,0 милиона барела дневно могло да буде избачено са тржишта.
Организација земаља извозница нафте (OPEK), у којој доминирају блискоисточне земље, и Русија, водећи произвођач изван нафтног картела, разговарају о повећању производње како би се надокнадио прекид испорука из Ирана, мада још увек нису објавили никакву одлуку.
Лидер ОПЕК-а, Саудијска Арабија, и њен највећи савезник у производњи Русија, искључили су у недељу било какво „инстант“ повећање производње, одбацивши практично апел председника САД Доналда Трампа за предузимање акције како би се „охладило“ тржиште.
„Ја не утичем на цене“, рекао је саудијски министар енергетике Калид ал-Фалих новинарима у Алжиру, где су се окупили министри енергетике чалница и нечланица ОПЕК-а на састанку који се завршио без званичне препоруке о било каквом додатном повећању испорука.
Један извор упознат са разговорима у ОПЕК-у рекао је у петак за Ројтерс да нафтни картел и други произвођачи расправљају о могућностима повећања производње за 500.000 барела дневно.
„Очекујемо да ће земље ОПЕК-а које имају на располагању резервне капацитете, са Саудијском Арабијом на челу, повећати производњу, али неће у потпуности надокнадити губитак иранских испорука“, рекао је Едвард Бел, аналитичар за робна тржишта у НБД банци из Уједињених Арапских Емирата.
ТопПрес/ Извор: Танјуг