танјуг

Не може бити речи о модернизације јавне управе ако је све на „папиру“ и у књигама, изјавила је премијерка Ана Брнабић и најавила даљи развој електронских сервиса, међу којима и онај о електронској уплати пореза на имовину од 1. јануара 2019. године. Одговарајући на питање новинара шта је остало од главних пројеката да се уради кад је реч о дигитализацији јавне управе, Брнабићева је рекла да је завршен регистар матичних књига, да ће до краја године бити завршен пренос чињеница о држављанству у електронски облик, да се ради и на регистру грађана, те да се завршава регистар адреса.

Навела је да више од 50 одсто грађана Србије није имало валидну адресу или су живели у улицама у којима не постоји назив, посебно у руралним срединама где постоји само назив села, и у кућама без бројева, такозваним бб.

„То морамо да завршимо. Републички геодетски завод (РГЗ) завршио је израду елебарата за све локалне самоуправе у Србији. Око 30 локалних самоуправа је преузело те елеборате, именовало улице, сада РГЗ даје кућне бројеве. То треба да завршимо до средине следеће године“, рекла је премијерка.

Онда ће, додала је, постојати два основна регистра и може се даље ићи у том процесу.

Нагласила је да је за увођење електронских сервиса било потребно донети законе о е-Управи, о електронском бизнису, а сада и закон о заштити података о личности који је, истиче, изузетно важан за е-Управе.

„Нас грађани доста критикују како ја промовишем дигитализацију, е-Управу. Грађани морају да разумеју да тек сада стварамо основе и уводимо нове сервисе. Од 1. јанура 2019. моћи ћете да електронски проверите, да имате увид у ваш порез на имовину, електронски да платите, без обзира да ли је ваша некретнина у Београду, Врњачкој Бањи или Куршумлији“, каже Брнабићева.

Такви електронски сервиси су нешто чега ће, наводи премијерка, бити полако све више.

„За мене је то важно, јер је то начин да учините рад јавне управе, не само Владе, транспарентним, ефикасним и да се борите против корупције. Када имамо све електронски, не може неко да вам тражи 50 или 100 евра да би ваш предмет био на врху те гомиле папира“, поручила је Ана Брнабић.

Ради се, наглашава, великом брзином од када је основана Канцерија за ИТ управу.

„Разумем да су грађани исфруистрирани али ово радимо на системски и институционални начин који тражи време“, додала је премијерка.

БРНАБИЋ: КРЕАТИВНОСТ, ИНОВАТИВНОСТ, ИНВЕНТИВНОСТ И ГЕНИЈАЛНОСТ КЉУЧНИ ЗА РАЗВОЈ
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да су креативност, иновативност, инвентивност, генијалност, кључни за развој и најавила да ће догодине у Београду на конференцији World Minds окупити људи који мењају свет.

Она је на отварању „Дигитал, Лифе, Десигн“ (ДЛД) салона у Народном музеју у Београду казала да та манифестација истражује како дигитално доба мења животе људи, друштва и предузећа.

„То је интердисциплинарна платформа за људе који мењају свет, центар за покретање нових концепата, место за повезивање различитих идеја“, истакла је премијерка.

Додала је да подржава такве манифестације које промовишу знање, зато што „пружају прилику за размену информација и изградњу односа, што је кључно за конкурентност сваке нације“.

„Креативност се не може ‘аутсорсовати’, не може се аутоматизовати и није саставни део ‘трке’ ко има јефтинију радну снагу и услуге, што је често случај у земљама у развоју“, рекла је Брнабић.

По њеним речима, дигитална и креативна индустрија омогућава са се заобиђу наслеђени проблеми, застареле инфраструктуре и политике и да се земља глобално такмичи на највишем нивоу.

„Ми не надограђујемо, ми заправо потпуно изнова откривамо Србију. Због тога је невероватно важно да искористимо сваку прилику да учимо од најбољих и да представимо најбоље од нас, као што то данас чинимо“, казала је премијерка.

Навела је да у протеклих 15 месеци много урађено у реформи школства како би се млади обучавали за ново дигитално доба, били спремни да прате и примењују иновације и тако доприносе напретку Србије.

Први београдски „Дигитал, Лифе, Десигн“ салон одржава се на иницијативу премијерке Брнабић, као део платформе „Сербиа цреатес/Србија ствара“, која има за циљ да представи Србију као глобално препознатљиву земљу иновација и креативних стваралаца.

Та манифестација окупља више од 200 утицајних креативаца из читавог света, који презентују дигиталне иновације у областима виртуалне реалности, дигиталне едукације, уметности, дизајна и гејминга.

Према оцени угледног британског магазина „Економист“, конференција „Дигитал, Лифе, Десигн“ је једна од две најважније конференције у Европи, а неки од њених досадашњих учесника били су оснивач друштвене мреже Фејсбук Марк Цукерберг, књижевник Пауло Коељо, уметница Јоко Оно и многи други.  

ТопПрес/ Извор: Бета