Сеоски туризам у Шумадији је још увек у развоју. На територији града Крагујевца укупно има 9 регистрованих домаћинстава која се баве сеоским туризмом. Највише је заступљен једнодневни излетнички туризам док су ноћења и даље у односу на смештајне капацитете малобројна.
Драган Цветковић је основао сеоско туристичко домаћинство „Јанин рај’’ 2014. а већ наредне године уређене су и собе за туристе. У селу Петровац код Крагујевца отворени су за посетиоце током целе године јер на имању и живе а целокупни смештај осмишљен је једноставно са рестаурираним старим предметима и намештајем.
“Прво им се свиди тај амбијент, већина коментара наших гостију каже- вратило ме је у детињство, а нама је то и био циљ да не заборавимо на нашу прошлост. Све више има интересовања за сеоски туризам а највише нам долазе људи из тих урбаних средина, великих градова који хоће да бар на неки дан побегну од тог начина живота, да се одморе у природи и уживају у свежем ваздуху”, рекао је Драган Цветковић,сеоско туристичко домаћинство “Јанин рај”.
Званични подаци из градске туристичке организације не бележе велики број ноћења, прошле године било је само двеста међутим често се дешава да домаћини не пријаве боравак својих гостију. Многи који су показали интересовање су на самом почетку одустајали од бављења сеоским туризмом.
“Веома је комплексан зато што захтева категоризацију, уређење сеоских туристичких домаћинстава али и читав низ додатних садржаја и вредности који чине туристичку понуду јер савремени туриста свакако није тај који ће само доћи у домаћинство спавати, јести и пити и да је то довољно за његово задовољство при боравку. Потребно је и укључити додатне активности, спортско рекреативне, неко ће тражити и рад на селу, неко туристичке атракције и посету њима у околини”, рекла је Емина Видосављевић,аналитичарка за развој туристичке понуде града Крагујевца
На територији града Крагујевца регистровано је 9 домаћинстава која се баве сеоским туризмом и укупно имају око 50 лежајева за ноћење. Једино домаћинство које ради током целе године је ,,Јанин рај’’ док остали праве зимску паузу.
“Ми смо на неки начин специфични по томе што смо направили један круг на нашем домаћинству. Ми производимо комплетну храну за нас и за госте. Пошто имамо и мини зоо-врт имамо доста животиња па све више људи долази са децом баш на те дневне излете. Ми смо живели у граду и ја сам и рођен у граду али сам одрастао на селу код баке и деке и увек ми је била жеља да имам своје неко имање и да га уређујем како ја хоћу и ето тај сан ми се и остварио”, додао је Цветковић.
И даље је у Шумадији највише заступљен излетнички туризам па је прошле године забележено око пет стотина једнодневних посета сеоским домаћинствима. За већи број туриста који би боравили и по неколико дана потребан је већи маркетинг али и агенција која би се само бавила довођењем посетилаца на аутентична имања.
ТопПрес/ Извор: РТВ, Ана Ребић