Држава ће наредних дана објавити услове за набавку трактора субвенционисану из националног буџета. Ова помоћ намењена је пољопривредницима који због малих површина које обрађују нису имали могућност да конкуришу за куповину механизације из ИПАРД фонда.
Како је за „Политику” рекла Биљана Петровић, директорка Управе за аграрна плаћања, у Србији постоје две мере за набавку трактора, што често збуњује и саме произвођаче.
– Мера ИПАРД-а намењена је пољопривредницима који обрађују од два до сто хектара земље. Те услове задовољава велики број произвођача. Али део њих, који такође треба да обнове механизацију, нису могли да конкуришу првенствено због малих површина које обрађују– рекла је Петровићева и додала да је у току израда правилника за тракторе који ће ускоро бити објављен и ближе одређује услове за мале произвођаче који намеравају да се пријаве за националне мере. Оно што ову подршку разликује од ИПАРД-а јесте то да се захтев за субвенцију подноси тек пошто је пољопривредник купио машину. Код ИПАРД-а корисник доставља предрачун за одобравање подстицаја, а инвестицију започиње тек када добије решење.
На питање да ли ће мали пољопривредници бити мотивисани оваквим условима, јер су управо та почетна улагања за многе непремостив проблем, наша саговорница каже да би „она лично била изузетно мотивисана”.
– Била бих врло заинтересована ако знам да ће ми повраћај новца бити 50 одсто. Односно, 65 за произвођаче у неразвијеним подручјима, а максимално 800.000 динара. Мислим да ће одзив бити велики јер доноси корист малим произвођачима – уверена је Петровићева. Каже да је идеја да се из буџета субвенционишу трактори који се склапају или производе у Србији, а који по проценама коштају од 8.000 евра (без ПДВ) до око 20.000 евра.
Две године откада је Србија формално испунила услове да користи новац из европског претприступног фонда за аграр, највеће интересовање и даље влада управо за набавку трактора. Више од 60 одсто захтева поднето је за набавку нових трактора. То се и дало претпоставити, јер осам од десет газдинстава у Србији има сопствени трактор, а у 83 одсто случајева они су старији од 20 година.
На досадашњих шест јавних позива у оквиру ИПАРД-а стигла су 1.173 захтева, вредности процењене на око 103,6 милиона евра.
– Највеће интересовање владало је за набавку новог трактора, што је и очекивано, с обзиром на просечну старост ове механизације и чињеницу да је ова инвестиција била мало заступљена кроз национални програм подршке, нарочито за оне веће јачине – каже Петровићева. Истиче да је интересовање задовољавајуће и за осталу опрему и механизацију, као и за изградњу објеката. Истина, приметно мање него у случају трактора, јер је реч о великим инвестицијама. Рецимо, за изградњу објеката упућена су 132 захтева, вредности 35,2 милиона евра, што је удео од око 35 одсто укупно тражене подршке.
Према извештају Управе за аграрна плаћања, до сада је у оквиру јавних позива за коришћење новца из ИПАРД-а исплаћен износ од 5,9 милиона евра за 141 пројекат. Уз то, одобрено је укупно 12 милиона евра за различите пројекте, који ће бити реализовани по захтеву корисника.
– Сваки почетак је тежак. Задовољни смо, али увек може боље и брже. Ако погледамо кроз шта су пролазиле друге државе у окружењу, можемо рећи да имамо добре резултате. Рецимо, Македонија је у првој години исплатила свега милион евра – каже Биљана Петровић.
ТопПрес/ Извор: Политика