Министар финансија Синиша Мали најавио је да ће сутра бити уплаћено око 32 милијарде динара за први минималац за 1,055 милиона запослених.
Он је на конференцији за медије рекао да има неколико лепих и важних вести за грађане Србије у вези са применом програма економским мера за умањивање негативних последица по нашу економију.
Прва вест је управо да ће сутра влада на рачун свих предузећа која су изразила жељу да им се помогне уплатити прву минималну зараду за све запослене у тим предузећима, односно за 232.000 привредна субјекта.
„Такође тражила су да се одложи плаћање пореза и доприноса у укупном износу од 29,5 милијарди динара и тражила су да се одложи плаћање пореза на добит у износу од 3,3 милијарде динара“.
Овај дан је веома важан јер показује колико је држава јака и да смо спремни да га испунимо, рекао је Мали.
„Имамо новца, највећи терет реформи преузима држава на себе, хвала предузећима која су веровала у овај програм. Тај новац у истом износу ће добити за месец дана и после још једном за месец дана“, додао је Мали.
Приликом пријаве за 100 евра лични подаци ће бити заштићени
Он је додао ће лични подаци грађана, које ће морати да оставе приликом пријаве за уплату од 100 евра, бити заштићени, као и да је регистар у којем ће се наћи ти подаци, привремен, и биће обрисан након поделе тог новца.
„Апсолутно ће подаци бити заштићени. Видећете како систем ради, и на портал трезора и преко кол центра. Немамо бојазан нити могућност злоупотреба“, рекао је Мали.
Министар је појаснио да је, по Уредби, реч о привременом регистру, који ће престати да постоји када се исплати 100 евра.
„Сате сам провео и са запосленим у ИТ канцеларији и у Трезору, да се такав систем направи да безбедносно никакав проблем не можемо да имамо. Грађани могу да буду спокојни“, рекао је Мали.
Он је позвао је грађане да се пријаве у што већем броју за 100 евра, што, додаје, није мали новац, додајући да је поносан што је у буџету пронађен простор за такву меру, која показује подршку државе, али и шири оптимизам.
„Када покрећемо економију, веома је важан психолошки ефекат, важан је оптимизам који људи треба да виде после месец и по дана не тако добре ситуације. Тај оптимизам ми желимо да добијемо и кроз исплату ових 100 евра“, рекао је Мали.
Трајно и запослење и повећање плате здравственим радницима
Министар је изјавио да је запошљавање здравствених радника, које је уследило због епидемије вируса корона током ванредног стања, трајно, као и повећање њихових плата.
Реч је и трајном повећању зарада и о трајном запошљавању свих људи који су добили посао, подвукао је Мали.
Мали је појаснио да је разлог за то што су новозапослени добили уговоре на по три или шест месеци, у томе што је све урађено на основу Уредбе коју усваја влада, јер није радио парламент, а сада треба да се промени Закон о буџетском систему, који дефинише основице и коефицијенте.
На питање да ли то значи да ће здравствени радници који су запослени у ванредном стању након истека садашњих уговора, Мали је одговорио потврдно.
Имамо довољно новца, спремни смо и за гори сценарио
Србија има довољно новца и стабилне финансије и спремна је и за много гори сценарио кризе у свету, поручио је Мали.
Он је тако одговорио на питање како види то што се политичка сцена узбрукала јер иду и избори и што ће додатно подићи тензије, као и да ли то може да наштети консолидовању економије после удара епидемије корона вируса.
Мали је нагласио да по питању наше економске политике може да каже да је кроз ребаланс буџета у потпуности спроведен програм економских мера и да имамо сав новац да се он спроведе до краја.
Такође, води се рачуна о висини јавног дуга и стабилности јавних финансија, а исплаћујемо и све своје обавезе и пензије и минималце на време и друго.
„Пратимо ситуаицју у свету, Србија је тренутно попутно стабилна и сигурана и немамо проблем са обавезма и тако ће бити до краја године. Увек смо спремни за гори сценарио, што стално говори и председник Вучић. Наше пројекције су увек много конзерватнивије и горе него што стварно очекујемо“.
Мали је казао да то да ли ће доћи до горег сценариа не зависи од нас, али да смо у сваком случају спремни.
Министар додаје да је држава обезбедила стабилне финансије, добар и снажан програм, да градилишта раде и да зато очекује много боље резултате од пројекција које сада имамо.
Без посла остало 7.317 људи
Он је додао да се Националној служби за запошљавање (НСЗ) од почетка ванредног стања јавило 7.317 људи који су остали без посла и оценио да то није велики број у поређењу са бројкама од неколико милиона људи у САД, али и у развијеним европским земљама.
Мали је казао да је држава успела да спречи повећање броја незапослених у време вируса корона захваљујући пакетом помоћи од 5,1 милијарду евра, што је многе, каже, задржало на послу.
Мали је подсетио да је реч о четири мере – уплати минималца за три месеца микро, малим и средњим предузећима, одлагање пореза и доприноса, пријава за јефтине кредите код Фонда за развој и исплата директне помоћи од 100 евра пунолетним грађанима.
Казао је да је од Фонда за развој до сада јефтине кредите добило 176 компанија, док је око 3.000 поднело захтев, а позвао је и друге компаније да узму јефтине кредите, јер је то, навео је, новац за њихову ликвидност и обратна средства.
Говорећи о гарантној шеми од две милијарде евра, Мали је рекао да се банкама до сада јавило 80 одсто њихових клијената, односно, микро, малих и средњих предузећа за ту врсту помоћи.
Подсетио је да је пензионерима и мартовска пензија исплаћена на време, уз једнократну помоћ од 4.000 динара, као и да ће априлска пензија бити исплаћена на време 9. и 10. маја.
Министар је додао да ће 15. маја бити исплаћено 100 евра пензионерима и корисницима социјалне помоћи, док ће за остале грађане који желе ову помоћ пријава кренути од 15. маја и трајаће до 5. јуна.
„Свако ће имати прилику да се пријави за тих 100 евра, или онлајн преко портал Управе за трезор или преко кол центра. Очекујемо велики успех и када је ова мера у питању“, рекао је Мали.
У протекле две недеље на посао се вратило 52.900 радника
У последње две недеље 52.900 радника вратило се на посао у 512 компанија у нашој земљи, изјавио је Мали и навео да су то последњи подаци Привредне коморе Србије.
Мали је навео и да се на градилишту Београда на води радило 2.100 радника, што је, каже, исти ниво као и пре вируса корона.
„Отварањем фабрика и враћањем људи на посао ушли смо у пуцањ наставка развоја привреде. Не желимо да заостајемо, желимо да искористимо сваки дан и зато мислимо и сигурни смо да ће нам раст наше економије бити бољи од свих предвиђања који је дао и ММФ и Европска комисија“, рекао је Мали.
Министар је казао и да је стопа раста нашег БДП-а у првом кварталу ове године износила пет одсто, док је у еврозони износила -3,3 одсто.
Одбацио је и тврдње појединих економиста који кажу да је методологија обрачуна БДП-а иста у Србији, Немачкој и еврозони.
„У појединим медијима појавиле су се приче да методологија по којој се обрачунава БДП у Србији и у ЕУ и у Немачкој није иста. То није истина. Апсолутно је иста методологија, то је методологија Еуростата“, објаснио је Мали.
Циљ да Ер Србија што пре лети, не зависи само од нас
Мали је изјавио да ће се авиосаобраћај из Србије успоставити у складу са тиме како он буде организован и у другим земљама и да је циљ да „Ер Србија“ крене да ради што пре и у што већем и бољем капацитету, али да то не зависи само од нас.
Одговарајући на питања новинара да ли је реално са се у периоду од 25. маја до 1. јуна обнови ваздушни саобраћај, он је казао да сада то не може да се каже, али да је од 18. маја најављено отварање београдског аеродрома и да је Ер Србија спремна да лети на оне дестинације на које може да слети, односно градове који буду отворили своје аеродроме за путнике.
„То ће зависти и од других земаља, односно тога какав је њихов план постепеног отварања граница и авиосаобраћаја“, рекао је он.
Мали је казао да верује ће већина градова организовати мере и процедуре по угледу на то како је то учињено у Бечу.
Министар је додао да је направљена и такозвана конзервативна пројекција пословања Ер Србије која предвиђа и мању искоришћеност седишта у односу на период пре кризе.
„Видећемо.., кренућемо један по један град, један по један лет у складу са тиме како се остали аеродроми буду отварали. Циљ нам је да Ер Србија крене да ради што пре и у што већем и бољем капацитету али то не зависи само од нас“, рекао је Мали на конференцији.
У наредним недељама нормализација привреде
Мали очекује да ће се у наредним недељама нормализовати ситуација у привредом животу Србије.
Мали је рекао да се очекује отварање тржних центара и оних предузећа која још нису отворена.
„Када почне да функционише превоз, очекујем да ће цела Србија радити и да ћемо зарађивати“, рекао је Мали и додао да је држава показала да је спремна да пружи подршку.
„Идемо напред да радимо и градимо Србију, нема предаје“, поручио је Мали.
На питање новинара да ли има информације о томе да су кооперанти Бенетона и Јуре отпустили у Нишу неколико стотина радника, Мали је казао да нема та сазнања и податке и да ће се распитати да ли је то тачно.
„Распитаћу се шта се дешава, јуче сам био у току са ситуацијом у Јури, али то се односило на сумње на корона вирус у једној смени и ти радници сада имају прегледе, а они који су негативни на вирус од понедељка ће се вратити на посао“, рекао је Мали.
У понедељак предлог мера за помоћ туризму, угоститељству
У понедељак ће у Привредној комори Србије (ПКС) бити одржани завршни састанци са удружењима туризма и угоститељства, као и транспорта и логистике, након којег се очекује конкретан предлог мера са којим ће Влада Србије изаћи да помогне овим секторима, изјавио је Мали.
Истакао је да су ови сектори током епидемије вируса корона највише погођени.
„Имали смо састанак Координационог тела на којем смо прошли кроз предлог мера које се односе секторе који су највише погођени, а који иначе већ користе мере Владе Србије. Ми ћемо у понедељак имати завршне састанке у ПКС и тада очекујте конкретан предлог секторских мера“, рекао је Мали.
Истиче да је анализа како је криза утицала на те секторе и поновио да ти сектори већ користе програм мера, као што су, наводи, исплата минималца, јефтине кредите код Фонда за развој, одложено им је плаћање пореза и доприноса на зараде.
Изразио је наду да ће се у понедељак на састанку наћи решења које ће бити добро и за Владу Србије и за њих.
Упитан очекује ли да ће Србија на крају године имати позитиван привредни раст, пошто ће многе земље у Европи бити у минусу, Мали је рекао да чврсто верује да можемо то да постигнемо и подсетио да је ребалансом буџета пројектован најмањи пад у Европи и највећи раст од 1,8 одсто.
„Отварамо економију и пре него што смо мислили, пошто смо процењивали да ће то бити у јуну, али захваљујући епидемиолошкој ситуацији отварамо је у мају и зато мислимо да можемо бити позитивни на крају године, што би било равно светском чуду, јер би то остварили у време највеће кризе кроз коју пролази цео свет“, каже Мали.
На питање колико ће се држава задужити, Мали је рекао да је предвиђено да задужење износи 455 милијарди динара, у домаћој валути, као и у износу од око три милијарде евра.
Он је рекао да је ребалансом буџета пројектовано да до краја године удео јавног дуга у БДП-у буде 58,4 одсто, што значи да ће бити испод критеријума Мастрихта од 60 одсто.
ТопПрес/ Извор: Танјуг, РТВ