Епидемилог и члан Кризног штаба Предраг Кон каже да се епидемиолошка ситуација у Србији и даље погоршава, а да бројеви новооболелих и преминулих показују да је вирус још увек у порасту и да је његова активност велика.
Он је навео да је у Београду нешто умеренији пораст и да је у четвртак потврђено 2.197 нових случајева заразе што, како каже, значи да је вирус поново дошао на свој максимум.
“Имамо ситуацију која није промењена и која се и даље погоршава и прати“, рекао је Кон за ТВ Пинк.
Додао је да се резултати мера, које су ступиле на снагу у уторак и оних од прошлог уторка, могу очекивати у току наредне две недеље.
“Очекује се да дође до успорења активности вируса, али врло су високи бројеви, тако да ће притисак бити велики. Око средине децембра се може очекивати побољшање у цифрама“, рекао је Кон.
Кон је казао да је око 30 одсто заражених у Београду, а да између 300 и 350 оболелих дневно треба хоспитализовати што је, истиче, велики притисак на здравствени систем.
“Отварање ковид болница у Батајници и Крушевцу ће обезбедити простор, то је велики потенцијал, али што се тиче особља капацитети су такви какви су, и даље ће бити велика оптерећеност у том погледу“, навео је Кон.
На питање о предвиђањима да ће број преминулих бити троцифрен, Кон је казао да је парадоксално то што ће, ако буде троцифрен број умрлих, тада почети да опада крива, а новозаражених ће бити мање.
“Последице умирања долазе касније. Овај број преминулих је последица догађаја од пре две до три недеље. То је време које је потребно да се развије и доведе до смртног исхода. Број умрлих није показатељ непосредне ситуације, већ онога што се дешавало раније“, појаснио је Кон.
Коментаришући медијске наслове да сваких 28 минута од короне умре један грађанин Србије, Кон је указао да је дужност свих да се преноси истина истичући да такви наслови стварају утисак да се ради пропаганда ширења страха.
“То није тако. Циљ је правовремено и тачно информисање. Рационални страх је пожељан и користан, јер изазива адекватно понашање. Ирационалан страх је увек бескористан и увек шкоди“, рекао је Кон.
Додао је да би, када би сви носили маске, односно, 95 одсто, могли слободно да живимо без посебног затварања, али ако то поштује око 60 одсто, онда то не вреди, вирус и даље има пролаз и долази до заражавања.
“Нагли успон није последица опуштања него неверице да вирус не постоји, а која је узела маха“, рекао је Кон.
Поновио је да вртићи и школе нису места заражавања наводећи податак да је прошле седмице у вртићима у Београду било позитивно 14 деце и 94 запослених.
Кон је казао да се где год је могуће уводи рад од куће, тако да се повећава број деце која не иду у вртић.
Нагласио је да деца ретко оболевају и ретко преносе вирус што су, каже, потврдила научна истраживања.
“Управо је то разлог што су млађи основци остају у школама и што нису затворени вртићи“, навео је Кон.
ТопПрес/ Извор: Танјуг