Топола – Представници 17 градова и општина из централне и западне Србије бораве у Тополи четири дана у оквиру акционих дана родитеља и стручних сарадника особа са инвалидитетом и деце са сметњама у развоју. Програмске активности које се реализују на Опленцу финансира Министарство за рад, борачка и социјална питања Републике Србије.
„Наше министарство укључило се у активан рад савеза и особа са инвалидитетом, покушавамо да будемо добри партнери и да заједно решавамо њихове проблеме како би Србија постала земља без баријера, то нам је циљ. Имамо 67 предузећа која запошљавају особе са инвалидитетом и смањује се број особа са сметњама, имамо 34 савеза која су на програмском конкурсу и 512 удружења која су при сектору за особе са инвалидитетом“, изјавила је за ТопПрес Јулијана Станисављевић испред сектора за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије.
Колико су оваква окупљања битна за кориснике Удружења сведочи и Славица Ђурић Павловић, председница Удружења „Загрљај“ из Тополе. Она наглашава да је програм реализован при савезу МНРО, а дводневни скуп је прилика да родитељи размене искуства.
„Данас имамо и програм Мала школа, у питању је рад са родитељима и породицама мале деце који се тек сусрећу са проблемима и са сметњама у развоју. Психолози ће водити психолошке радионице са родитељима док ће дефектолози и волонтери радити са децом то ће бити за викенд реализовано. Ми смо домаћини скупа, и план је да ово заживи. Овакви скупови су јако битни, ослушкујемо проблеме једни других размењујемо искуства успоставе се пријатељства, осмишљамо нове програме“, рекла је Славица Ђурић Павловић.
Програмске активности се реализују при удружењу савеза МНРО, за младе, децу и старије особе са сметњама у развоју замишљена је реализација акционих дана у четири региона Србије.
„Већ смо одрадили програмске активности у јужној Србији јуче и данас је на реду централна и западна Србија и ту су јуче били представници 17 градова и општина који су представили рад својих Удружења, ко су корисници, какви су им планови, на које проблеме наилазе и како их решавају. Учесници ће добити нове идеје, знање, размена искустава, покретање различитих иницијатива за сарадњу. Ми у оквиру Савеза реализујемо кампању, нису сви инвалидитети видљиви, да би скренули пажњу јавности да особе са сметњама у развоју и њихови инвалидитети нису физички видљиви, они изгледају као и остали грађани али им је потребна наша помоћ. Савез броји 53 Удружења на територији Србије и сва раде како им се дозволи у својим срединама зато и служе ови акциони дани како би видели шта коме недостаје“, казала је за ТопПрес Маријана Тарановић Тодоровић секретар Удружења за помоћ ментално недовољно развијених особа.
Она истиче да особе са сметњама у развоју тешко функционишу, имају нижи степен интелектуалних способности, школу завршавају по јупу 1 или 2.
„Такве особе тешко долазе до посла, због тога при удружењима радимо радионице како би те њихове производе продали а њих обучили бар за основне занате. Када објаснимо суграђанима шта радимо и где иде новац од продаје верујте да се доста грађана одазове. Удружење Загрљај је на добром путу, има подршку и локалне самоуправе, што је јако важно“, закључила је Тарановић Тодоровић.
ТопПрес