Епидемиолошка ситуација је и даље катастрофална и не смирује се и због тога је Кризни штаб данас донео одлуку да од суботе, 23. октобра од 22 сата
буде уведено обавезно поседовање валидне ковид пропуснице за боравак у свим угоститељским објектима у затвореном простору, рекла је данас премијерка Ана Брнабић.
„То се односи на све угоститељске објекте и биће ковид пропуснице обавезне у ресторанима, кафићима, баровима и свим сличним објектима након 22 сата од суботе 23. октобра, тако да нећете моћи да будете у затвореном без валидне ковид пропуснице“, рекла је Брнабићева на конференцији за медије после седнице Кризног штаба.
Рекла је да је било проблема и реакција везано за фотографије на ковид пропусницама, тако да оне неће имати фотографије већ ће ковид редари и друга овлашћена лица моћи да затраже на увид лични документ са фотографијом уз пропусницу, било личну карту или пасош или други званични документ издат од званичног органа.
Брнабићева је најавила да ће влада то о увођењу ковид пропусница усвојити сутра на редовној седници владе.
Каже да ће примену тих мера контролисати и комунална инспекција, али и све друге надлежне инспекције, као што сада све инспекције контролишу ношење маски у затвореном простору.
Премијерка каже да не жели да чује да не постоје капацитети за контролисање да ли се поштују мере и да је зато прошле недеље био састанак Координационе комисије за поштовање мера.
„Ако треба ветеринарска инспекција, фитосанитарна и нуклеарна инспекција… да се укључи, нека се укључе само да исконтрослишемо да се постојеће мере поштују. Не поштовање сви виде, али нико не реагује“, рекла је Брнабићева.
Додаје да је јутрос на конференцији у Метрополу где је говорила само 40 одсто људи носило маске и да није знала да ли уопште да говори на том скупу, али да је била важна конференција и да је ипак говорила, али да нису реаговали ни организатор, нити хотел и учесници, без обзира што имамо више од 50 преминулих свакодневно и 7.000 заражених дневно.
„Зато смо и кренули у пооштрен надзор, ове недеље смо у односу на претходну имали за 10 одсто већи број надзора, а број изречених прекршајних налога је већи за 220 одсто. Највише су биле казне за тржне центре, продавнице и јавни превоз, градски и међуградски“, рекла је Брнабићева.
Истакла је да је ситуација и даље веома лоша по питању вакцинације и да тренутно имамо вакцинисаних првом дозом 2,946 милиона грађана или 54,6 одсто, ревакцинисаних 2,834 милиона или 52,5 одсто и трећом дозом свега 792.000 или око 15 одсто грађана.
Ови проценти су нижи ако гледамо узраст од 12 година, додала је она.
Напоменула је да је данас преминуо дечак стар 16 година од ковида.
Брнабићева је нагласила да је у црвеним зонама више од 90 одсто невакцинисаних људи на интензивним негама и да нажалост ти људи умиру.
Повећава се тај број и још немамо стабилнију ситуацију због чега се и уводе ковид пропуснице.
Ковид сертификати на папиру или у дигиталном формату
Брнабић је објаснила да ковид пропуснице које се уводе, не подразумевају само доказ о вакцинацији, већ и ПЦР тест не старији од 72 сата, антигенски тест не старији од 48 сати и потврду о прележаном корона вирусу не старију од седам месеци.
Она је на конференцији за новинаре након седнице Кризног штаба рекла да када се ради о вакцинама она подразумева да друга доза вакцине није дата пре више од 210 дана односно седам месеци.
„За странце је потребан дигитални ЕУ сертификат или сертификат оне земље са којом Србија има потписан уговор о признавању сертификата. Надамо се да ће ово поспешити вакцинацију. Ово је нама једини начин да победимо корона вирус“, рекла је Брнабић.
Према њеним речима, сертификат ће моћи да се показује у папирном облику или у дигиталном формату преко мобилног телефона.
„Ковид редар ће скенирати QР код који показује да ли је сертификат валидан“, рекла је Брнабић и додала да ће чланови Кризног штаба држати предавања у школама и факултетима.
Како каже, ако имате велику скепсу према вакцинацији то није проблем само за епидемију корона вируса, већ и за вакцинацију према другим болестима које су нестале а које би зато могле да се врате.
„Вакцина је највећа тековина савремене медицине и науке. Крећемо од суботе и молим све да због себе ближњих, али и младих људи, поштују мере. Да носимо маске у затвореном, на отвореном када нема дистанце и да се вакцинишемо. Вакцинација, вакцинација, вакцинација“, закључила је Брнабић.
Биће проблема при контроли у мањим срединама
Премијерка је оценила је данас да ће постојати проблеми у имплементацији ковид пропусница у мањим срединама, због чега је апеловала на личну и грађанску одговорност, јер се, како је рекла, не може све исконтролисати.
„У сваком случају, не можете да исконтролишете сваког, важна је лична одговорност, ово није полицијска држава, ја не желим да живим у полицијској држави“, казала је Брнабићева.
Она је истакла да, ако неко хоће да вара по том питању, неће преварити државу, већ себе и своје ближње.
Ово није игра мачке и миша, даћемо све од себе у контроли, али да ли је то потребно. Ми данас имамо вакцине, оно што нисмо имали пре годину дана, ми данас имамо решење, то су вакцине и нејасно ми је и дође ми да плачем због тога колико је лако спасити животе, само да се вакцинишемо“, казала је премијерка.
Она је додала да ће у мањим срединама бити од помоћи и то што нема много угоститељских објеката који раде касно увече.
Брнабић је, међутим, нагласила да ће бити контроле, и поново позвала невакцинисане да се вакцинишу.
Одговарајући на питање шта ће бити са онима који из здравствених разлога не смеју да се вакцинишу, премијерка каже да је таквих јако мало и да она до сада није чула да постоји иједна таква особа.
Пропуснице се уводе после 22 јер тада има више људи
Брнабић је изјавила да се ковид сертификати уводе у угоститељске објекте зато што у то време има много више људи у затвореном простору, више музике и више контаката него у 9 сати ујутру.
Она је казала, одговарајући на питање новинара зашто се обавезује размак између друге и треће дозе највише седам месеци када то нигде у свету није одобрено, да то није тачно, да је бустер доза одобрена и да апсолутно даје ефекат.
„Вакцина је једини прави и сигуран одговор на пандемију. Важно је да људи којима је прошло седам месеци сада приме трећу бустер дозу, али да то није једини начин да имате ковид пропусницу“, рекла је Брнабић.
На питање како је од краја јуна до данас вакцинисано свега 6,6 одсто особа, док је у првих шест месеци вакцинисано 48 одсто, Брнабић је признала да апели нису уродили плодом и поновила да је вакцинација важна и да спасава животе.
„Можете да се заразите као вакцинисани, али немате озбиљније симптоме. Да ли су апели уродили плодом? – нису; зашто неко одбија вакцинацију? – то је проблем читаве медицинске струке и стручнијих људи. Мислим да је то и шири друштвени проблем јер није ово прва вакцинација са којом смо имали проблем“, рекла је Брнабић.
Она је појаснила да треба радити на едукацији људи о важности вакцинације да се не би вратиле неке болести које су раније нестале.
„Морамо да урадимо нешто због безбедности нашег друштва. Надам се да ће ово дати резултате. Пропуснице уводимо тамо где људи не морају да буду. То остаје као отворена мера“, рекла је Брнабић.
Упитана да прокоментарише случај 16-годишњег дечака који је преминуо од корона вируса у кућној изолацији, Брнабић је казала да је о том случају сазнала из медија.
Додаје да је замолила Институт за јавно здравље „Батут“ да погледа ситуацију у школама и припреми препоруку.
Такође, додала је да је Министарство просвете имало различите информације о ситуацији у школама од једног дела Кризног штаба због чега ће морати да се усагласе.
„Разговараћемо још о томе“, рекла је она.
Брнабић је казала да ће ускоро бити донета одлука о смањењу времена након примљене треће дозе са шест на пет месеци.
Брнабић је одговарајући на питање новинара казала да НИТАГ – Национално тело за имунизацију данас има још један састанак на којем ће причати о томе.
„Тражила сам им јасна упутства и које су њихове препоруке. Они су од Министарства здравља тражили додатне информације које ће им данас бити достављене, тако да ћемо имати ускоро одлуку о томе“, казала је Брнабић.
ТопПрес / Извор: Танјуг