Србија припада групи од 19 одсто држава у свету и ретким државама у Европи које су увеле родно одговорно буџетирање, рекла је данас потпредседница владе и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.

Она је, на на конференцији „Родно одговорно буџетирање-Република Србија као пример добре праксе“ у Палати Србија, навела да наша земља поред тога што има многе законе и прописе, Закон о родној равноправности, стратегије и акционе планове, ради на свим стубовима родне равноправности, од борбе против насиља до бриге о репродуктивном здрављу.

Каже да се у нашој земљи води рачуна где иде новац који је потребан да би се у држави створили једнаки услови за све.

Михајловићева је изразила задовољство што су корисници, од локалних самоуправа Аранђеловца, Крушевца, Крагујевца до министарстава, судова и осталих институција, у своје будзете уврстили родноодговорно буџетирање.

„Наставићемо на томе да радимо, зато што без средстава није могуће створити једнаке услове за мушкарце и жене“, казала је Михајловићева.

Објаснила је да родно будзетирање значи да се прате улагања и кретање средстава на свим нивоима, локалном, националном и покрајинском у постизању родне равноправности.

Поручила је да је једно када се инвестира само у оне објекте и пројекте које доносе добробит само једном делу популације, а да је сасвим друго када се улаже у пројекте који омогућавају једнаке услове за даљи развој и мушкараца и жена.

„Основа родне равноправности јесте да створимо једнаке услове за девојчице и дечаке, девојке и младиће, мишкарце и жене у нашој земљи и зато се и бавимо родно одговорним буџетирањем“, поручила је Михајловићева.

ТопПрес/ Извор: Танјуг