Горњи Милановац – „Ракијада” у Прањанима, са преко две деценије дугом традицијом одржавања, постала је препознатљив бренд у Србији и региону, а захваљујући кратком документарцу „Ракијада – Дистиллатед Виллаге Талес” Николе Илића прича о овој манифестацији доспела је на велике екране филмских фестивала широм Европе и света.

Ове године „Ракијада” ће се одржати у суботу 28. септембра. Осим такмичења по ком је манифестација постала позната, неколико година заредом организујемо и оцењивање ракија са најбољим стручњацима у тој области. Као и претходне две године, ракије ће оцењивати проф. др Нинослав Никићевић са својим стручним тимом.

Поред медаља за све учеснике и признања за најбоље ракије у девет категорија (млада шљива до три године старости, шљива старија од три године, лоза, крушка, кајсија, дуња, јабука, ликери, остала алкохолна пића – џин, траварица, пелинковац…), од ове године установљена су и специјалне награде и признања.

Првих 50 учесника који пошаљу четири или више узорака на оцењивање учествују у извлачењу за специјалну награду – казан за ракију од сто литара, а извлачење ће се одржати у Прањанима на дан манифестације. Такође, установљена су и специјална признања за даму – произвођача и за најбољу ракију из иностранства.

Рок за слање узорака је 10. септембар. О свим појединостима (запремина узорка, подаци на узорку, начин слања и котизација) могуће је информисати се на фејсбук страници „Ракијада Прањани” и инстаграм налогу ракијадапрањани_оффициал или на број телефона 061/187-78-54 (Александар).

На дан манифестације ће бити одржано и екипно такмичење у испијању ракије (препознавање безбојних ракија, прелазак преко греде, извлачење на натегу… и друге дисциплине) по ком је „Ракијада” у Прањанима постала препознатљива, као и такмичење за најбољу питу / гибаницу. Појединости о овим такмичењима и детаљан програм манифестације биће објављени на наведеној фејсбук страници и инстаграм налогу, а своју екипу за такмичење у испијању можете пријавити такође на број 061/187-78-54.

Слање узорака – правила:

Узорак за оцењивање чини једна стаклена боца од минимум 0,7 литара.
На узорке је потребно написати следеће податке:
– врста воћне ракије
– јачина алкохола у степенима (препоручује се до 45 %)
– година производње
– име, презиме, место, улица и број, телефон

Котизација по узорку је 2000 динара.
Преко пет узорака 1500 динара по узорку, за иностранство 18 евра.
Котизација се шаље у пакету заједно са узорцима.

Узорци се шаљу на адресу:

Александар Биорац 32308 Прањани бб, тел. 061/ 1877854
Пожељно је послати Постеxпресс-ом (државном поштом).

ТопПрес/ ГЗС