Министар туризма и омладине Хусеин Мемић изјавио је данас за Танјуг да је усвојеним изменама Закона о буџету за 2024. предвиђено додатних 106 милиона динара за подстицај развоја и унапређења руралног туризма и угоститељства.
Мемић је истакао да ће додатна средства омогућити снажнију помоћ сеоским домаћинствима.
„Већ смо доделили 150 милиона динара за 83 домаћинства у Србији путем јавног позива расписаног почетком године. Додатна средства ће омогућити унапређење услова пословања и привређивања сеоским домаћинствима“, рекао је министар.
Како је рекао, једна трећина европских путника тражи активни одмор у природи и тражи присност са локалним становништом.
„То Србија заиста све има и када видите поређење са окружењем, видећете колико је Србија напредовала у односу на окружење из простог разлога, јер смо успели да искористимо неколико важних фактора који доносе раст туризма“, поручио је Мемић.
Он је истакао да су најбројнији туристи у Србији од пре неколико месеци Турци.
„Сада су Турци на првом месту, на другом месту су грађани Русије, па онда иду грађани Босне и Херцеговине. На четвртом месту су Кинези. То је најбрже растуће тржиште и ми у последња два месеца бележимо пораст кинеских туриста за 71 проценат, а то је зато што имамо и отворене летове, имамо и безвизни режим“, оценио је Мемић.
Министар је истакао да је Србија доста уложила у развој наутичког туризма и у развој горњег и доњег Подунавља.
„Уложићемо 24 милиона евра од 2022. до 2025. у наутички туризам. До краја 2025. године треба да завршимо и марине на Голубцу, Великом Градишту и Сребрном језеру. Завршено је међународно пристаниште у Доњем Милановцу, а једно ће бити урађено у Баноштору“, рекао је Мемић.
Министар је додао да је у Ковину направљен ауто-камп, док је у Новом Саду направљено неколико паркова.
Оценио је да се туризам у Србији креће у добром правцу јер последњи подаци показују да се Србија туристички шири ван Београда и Новог Сада.
Истакао је да источни део Србије био у потпуности запостављен, а да сада тамо има доста нових садржаја.
„Ви сада имате нешто што је јако добро, а то је да на истоку Србије око Голупца, тамо око те Дунавске магистрале, имате много нових садржаја, имате бициклистичке стаза и ту људи имају свој интерес“, рекао је Мемић.
Како је рекао, људи су на истоку Србије почели да праве викендице због чега је у фебруару држава определила 150 милиона динара за подстицај руралног и сеоског туризма, што је утицало на то да од фебруара до октобра буде 400 новопријављених сеоских домаћинстава.
Мемић је рекао да Министарство туризма и омладине има циљ да младим људима омогући да остану на селу.
„Уколико имате туристичко-сеоско газдинство добићете паре од Министарства турзима и омладине, а уколико имате пољопривредно газдинство добићете паре од Министарства пољоприводе. Ако имате добру идеју, имаћете субвенције и од једног и од другог министарства и од тог новца које имате на селу, боље вам је да ту останете“, рекао је министар.
Он је нагласио и да је девизни прилив у последњих пет година удвостручен и да је за 8,6 одсто већи у односу на рекордну 2023.
Такође, Мемић је рекао да су трећина туриста у Србији кампери и да су Србији неопходни кампови да би кампери имали где да се паркирају и задрже.
„То су људи који неће гламур у смислу спа центара и хотела. Они хоће интерактивност са локалним становништом, они хоће да дођу са својим породицама, да једу здраву храну и да буду одвојени од градске буке“, рекао је Мемић.
Он је поновио да Влада покушава да реши проблем са платформом Букинг јер се на тој платформи рекламирају и нелегални објекти.
„Ми желимо да онемогућимо да се нелегални објекти рекламирају на Букингу или на било којој другој светској платформи зато што нелојална конкуренција тако улази у исти колосек са људима који раде у складу са законом. Ми смо тражили од њих да они не дозволе да објекат приступа Букингу уколико нема свој идентификациони број или порески број“, закључио је Мемић.
ТопПрес/ Извор: Танјуг