Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић одржао је редовни консултативни састанак са шефом Мисије ОЕБС у Републици Србији Његовом екселенцијом амбасадором г. Јаном Братуом.
Саговорници су разматрали теме од посебног интереса у области јавног информисања.
Министар г. Ристић посебно је истакао то да су ове године по први пут од успостављање законске обавезе (2015), захваљујући посвећеном и континуираном раду Министарства, све локалне самоуправе спровеле јавне конкурсе за суфинансирање производње медијских садржаја и едукацију новинара.
Говорећи о предстојећим активностима Министарства, г. Ристић је то да је буџетом за наредну годину, у односу на овогодишњих рекордних 337 милиона РСД, издвојено додатних 180 милиона РСД за потребе спровођења јавних конкурса за пружање подршке производњи медијских садржаја и усавршавање медијских посленика које сваке године спроводи Министарство. Овим увећањем од чак 60% износ опредељених средстава ће премашити цифру од пола милијарде динара.
Министар је указао и на то да је питање безбедности новинара високо на листи приоритета Министарства, као и то да је број случајева ометања рада или угрожавања безбедности новинара од 1. јануара 2024. године до данас умањен за око 25% у односу на исти период претходне године.
Разговарајући о могућностима за даље унапређење области јавног информисања, министар је нагласио да је ова област изузетно динамична и да је тренутно у Републици Србији постоји и делује око 2.200 медија, 76 новинарских удружења, 3 (само)регулаторна тела, три синдикалне организације са националном покривеношћу, као и читав низ других партнера унутар медијске заједнице.
Министарство је од почетка мандата отпочело са спровођењем интензивног, садржајног и конструктивног дијалога са свим заинтересованим партнерима у оквиру веома бројне медијске заједнице. ,,Министарство системски и свеобухватно приступа питању унапређења области јавног информисања. Опредељени смо да кроз отворен и партиципативан дијалог са свим заинтересованим партнерима на медијској сцени радимо на успостављању и промоцији културе дијалога, као и на унапређењу легислативног оквира. Од почетка мандата, заједничким радом Министарства и бројних партнера, постигнуто је више резултата који ће дати снажан импулс додатном унапређењу ове важне друштвене области“, рекао је министар.
Министар је амбасадора г. Братуа упознао и тиме да је Министарство успоставило и да одржава редовну комуникацију са свим синдикалним организацијама у области јавног информисања са националном покривеношћу како би дало снажан допринос унапређењу радно–правног и материјалног положаја медијских посленика..
Разговарајући о питању даљег унапређења легислативног оквира, министар је истакао да ће у наредном периоду један од приоритета бити финализација измена и допуна претходне године усвојених медијских закона, као и доношење новог Закона о јавним медијским сервисима.
Амбасадор Брату оценио је да су у претходном периоду кроз реализацију конкретних активности у области јавног информисања учињени позитивни кораци те је поздравио активности Министарства. Шеф Мисије ОЕБС-a је указао на значај консултативног и инклузивног процеса у наставку напора на спровoђењу Стратегије за реформу медија и пратећег Акционог плана са циљем пуне примене законске регулативе.
Саговорници су констатовали да је инклузивност, партиципативност и транспарентност у процесу доношења и спровођења прописа од изузетне важности те да са том добром праксом треба наставити.
Досадашња сарадња Министарства и Мисије ОЕБС оцењена је позитивно те су указане могућности за њен даљи развој.
ТопПрес/ Министарство информисања и телекомуникација