Саобраћајна полиција ће од данас до 22. децембра спроводити међународну акцију појачане контроле саобраћаја са циљем да се открије свако ко вози под дејством алкохола и психоактивних супстанци, а тим поводом мајор полиције Александар Раденковић каже да се акција спроводи у више од 30 земаља Европе, а да је алкохол и један од највећих проблема у Србији и свету.

„Возачи под дејством алкохола изазивају сваку седму саобраћајну незгоду са погинулим и тешко повређеним особама. Уз неприлагођену брзину и невезивање појасева, то је најчешћи узрок смрти и повреда у саобраћајним несрећама, па је и тренутак за спровођење акције добар“, изјавио је Раденковић за РТС.

Како је рекао, вожња под дејством алкохола и психоактивних супстанци у фокусу саобраћајне полиције током читаве године.

„С обзиром на то да следи период слава и корпоративних прослава, императив је да контролом саобраћаја обезбедимо услове да стање безбедности саобраћаја буде што повољније“, изјавио је Раденковић.

Он је истакао да су, када је реч о психоактивним супстанцама, починиоци прекршаја углавном млађи од 30 година.

„Када је реч о алкохолу, пију и старији и млади и изазивају саобраћајне Недавно смо имали случај возача у Гаџином Хану старог 44 године са око три и по промила, а исто вече у Сомбору возача са око четири промила алкохола у крви. Апел свим грађанима да не возе уколико планирају да славе уз алкохол“, закључио је Раденковић.

АБС: Сигурносни појас је прва и најважнија линија заштите и може вам сачувати живот

Агенција за безбедност саобраћаја (АБС) саопштила је данас да без обзира да ли сте возач или сувозач или сте путник на задњем седишту аутомобила, сигурносни појас је прва и најважнија линија заштите и може да сачува живот.

„Безбедност на путу зависи од свих нас. Сигурносни појас је један од најједноставнијих, али и најважнијих елемената пасивне безбедности у возилима. Његова основна функција је да спречи кретање тела током саобраћајне незгоде, чиме се значајно смањује ризик од повреда и смртних случајева“, наводи АБС.

Како је саопштено из Агенције, у случају судара, без сигурносног појаса, путници настављају да се неконтролисано крећу, истом брзином као и пре судара, што доводи до тешких повреда, удара унутар возила или чак избацивања из возила.

Истраживања су показала да би око 100 живота било спашено у Србији прошле године, само да су путници правилно користили сигурносни појас.

Како наводи АБС, правилна употреба појасева и седишта није само законска обавеза, већ и најважнији корак у спашавању живота људи.

Ове године у Србији, додаје се, проценат употребе сигурносних појасева на предњим седиштима путничких аутомобила износи 85,6 одсто, док је на задњем седишту значајно нижа и исноси 21,3 одсто, а ови подаци наглашавају потребу за даљим побољшањем свести о значају употребе сигурносних појасева.

„Иако се многи од нас редовно везују на предњем седишту, на жалост, статистике показују да је употреба појаса на задњем седишту и даље недовољна, што је велики ризик који можемо лако избећи, једним кликом“, истиче се у саопштењу.

Из Агенције наглашавају да сигурносни појас није само препорука, већ је животно важан у случају саобраћајне незгоде.

Правилно везивање појаса може смањити ризик од смртног страдања за 40-50 одсто за возача и сувозача, а за путнике на задњем седишту чак за 75 одсто.

„Безбедност на путу је одговорност сваког учесника у саобраћају, а само дисциплинованим понашањем и поштовањем основних правила, можемо сви заједно допринети већој безбедности“, закључено је из Агенције за безбедност саобраћаја.

ТопПрес/ Извор: Танјуг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

CAPTCHA