Директорка ПУ „Радост” Вера Јовановић, фото: ГЗСДиректорка ПУ „Радост” Вера Јовановић, фото: ГЗС

Чачак – Након јучерашњег штрајка ПУ „Моје детињство” активисти и промотери обојене револуције, Павле Јелесијевић и Стојана Марковић, „устремили” су се на другу предшколску установу, покушавајући да организују побуну и обуставу рада.
Тако је за данас за 17.00 часова заказан збор запослених ове установе на којем ће чланови и активисти ове партије покушати да наговоре раднике на обуставу рада. Јелесијевић је већ јуче на друштвеним мрежама започео кампању за такве активности, таргетирајући директорку ове установе Веру Јовановић, као некога ко шиканира и прети запосленима, што је стара формула за контрареакцију која је безброј пута упалила. (линк)

Са друге стране директорка вртића изјавила је за медије да се већ неколико дана вршти притисак на раднике са стране колега из других вртића који су страначки обојени, да обуставе рад називајући их кукавицама и безосећајним људима који немају пијетета према жртвама и поштовања према студентима. „Од свега тога ништа није тачно, ради се о политичкој манипулацији и можда ће неко насести на такве неистине. Тачно је да саветујем мојим колегама са којима сам провела читав радни век да не наседају на приче оних који желе да нам деца сутра куцају на затворена врата, а наше родитеље, са којима делимо свакодневницу, доведемо у непријатну ситуацију да изостају са посла или децу поверавају трећим лицима. Знам да сам мета и тачно је да сам кадар Српске напредне странке, али постављам питање како то да одједном ништа не ваља. Спремна сам да ми суде они који желе сутра да закључају врата деци, против сам тога. Деци је место у нашем наручју и никада нећу подржати обуставу рада и закључана врата. Нисам то радила када сам као васпитач те установе, не тако давно, намицала са платом од једва 200-300 евра. Ту сам где јесам, то сам што сам и нисам миш”, рекла је Јовановић.

Да ли радницима уредно измирујете све финансијске обавезе и принадлежности и како то изгледа у бројкама?

Јовановић: Град Чачак редовно измирује обавезе према запосленима у предшколским установама. Плате васпитача са седмим степеном стручне спреме износе 105.800,00 динара, са шестим степеном стручне спреме 99.120,00 динара, плате медицинских сестара 82.000,00 динара. Додатак имају и васпитачи који у групи имају децу по ИОП-у у висини од 3% за једно дете регулисано Колективним уговором и уредби о коефицијентима за обрачун и исплату плата, као и додатке за послове руковођења – главни васпитач. Јубиларне награде се исплаћују према Колективном уговору и спадају у ред највећих јубиларних награда у образовању, према тренутним статистичким подацима износе:
– за 10 година 138.911,00 динара
– за 20 година 277.822,00 динара
– за 30 година 416.733,00 динара
– за 35 година 486.188,00 динара
– за 40 година 486.188,00 динара;

Такође се исплаћују солидарне помоћи и то за:
– полазак у први разред основне, средње школе и факултета, солидарна помоћ за случај теже болести, солидарна помоћ за случај смрти члана породице, затим превоз у готовом новцу и месечне карте, као и инвестиције које се финансирају од стране града.

Да ли запослени имају право на штрајк и шта каже Закон?

Јовановић: Што се тиче штрајка, запослени у Установи имају право на штрајк у складу са Законом о штрајку и Колективним уговором, под условом да се обезбеди минимум процеса рада, којим се обезбеђује сигурност корисника, услуга, имовине и запослених. Минимумом процеса рада у Установи мора се обезбедити чување, нега и исхрана деце. У нашем законодавству обустава рада као институт не постоји, те у складу са тим није легално средство.

 

Иначе, веома је занимљиво да је драстична разлика у платама између приватног и јавног сектора када је однос износ примања у питању. Међутим упркос томе, још ниједан приватан вртић који послује у далеко тежим условима није закључао врата за малишане, што донекле сликовито говори да је у скоро све буџетксе установе које се финансирају из џепова грађана ушло политиканство и да поједини запослени своје политичке амбиције и лична незадовољства уносе у школе а ево сада и у вртиће. Најсликовитији пример учитељице из ОШ Милице Павловић, Весне Јеротијевић која је одборница Стојана Марковића и Павла Јелесијевића и чија школа у овој години, нажалост, још увек није имала ни један час.

 

ТопПрес/ ГЗС

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

CAPTCHA