Фото: profimediaФото: profimedia

Реално је очекивати да ће аутоматизација паушалног система опорезивања бити од 1. јануара 2020, закључак је последњег округлог стола, који су се одржавали током септембра у оквиру „Месеца паушалаца“, где су кроз дијалог до заједничког решења долазили државни органи, невладине организације и предузетници.

До краја недеље, наиме, очекује се формирање Радне групе која ће се бавити реформом система паушалног опорезивања, док ће се у месецима након тога радити на моделу реформе и апликативном софтверу Пореске управе.

Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) је организација која је иницирала рад на реформи паушалног опорезивања у сарадњи са Удружењем за развој предузетништва из Ниша, а представница НАЛЕД-а Јелена Бојовић каже да се за ту тему највише заинтересовала ИТ заједница.

Бојовићева је навела да су паушалци као највеће проблеме у садашњем систему идентификовали то што започињу делатност и „живе у неизвесности“ да ли су у систему паушалног опорезивања или не, да им решења о порезима и доприносима касне месецима и да због кашњења тих решења губе право на здравствено и пензионо, али и на добијање уверења о плаћеном порезу.

„Кроз ове дијалоге сазнали смо да решења не представљају само проблем за предузетнике, већ и за саме пореске инспекторе. Не знам колико пореских инспектора ради на овим решењима, али знамо да годишње треба обрадити 300.000 решења“, указала је Бојовићева.

Такође, додала је, Пореска управа та решења утврђује на основу података Републичког завода за статистику о просечној заради за претхнодну годину, а ти подаци, наглашава, стизу тек крајем фебруара.

„Тако да порески инспектори физички пре марта не могу да дају решење, што значи да већ у старту касне три месеца, хтели или не хтели. Зато треба да пронађемо решење које одговара свима“, констатовала је Бојовићева.

Каже да су представници НАЛЕД-а у сталном контакту са Владом, Министарством финансија и кабинетом премијерке, те је најавила да очекује да ће до краја недеље бити формирана Радна група која ће се бавити реформом система паушалног опорезивања.

„Предлог чланова Радне групе је отишао у Министарство финансија и за сада постоји начелна сагласност да се та група формира. Очекујемо да ће бити формирана до краја недеље и да од октобра кренемо да радимо на дизајнирању решења који ће подразумевати измену уредбе о критеријумима за паушално опорезивање, јер мислимо да је то кључни елемент за будућу реформу и аутоматизацију система“, рекла је Бојовићева.

Према њеним проценама, промена правног оквира и аутоматизација система паушалног опорезивања реална је од 1. јануара 2020.

„Очекујем да ћемо тада решења добијати на мобилној апликацији, као и да ћемо путем мобилног телефона моћи да плаћамо пореске обавезе“, оптимистична је Бојовићева.

„Влада ће финансијски подржати израду софтвера“ 

Испред Кабинета председника Владе Србије обратио се Ненад Пауновић који је најавио да ће Влада финансијски подржати израду апликативног софтвера Пореске управе за систем паушалног опорезивања.

„Влада пуно улаже у дигитализацију, а дигитализација Пореске управе је само делић у целокупном процесу дигитализације државне управе“, истакао је Пауновић.

Подсетио је да је држава прошле године формирала Канцеларију за ИТ и е-управу која, каже, има велика овлашћења да повеже и дигитализује државне сервисе који ће на ефикасан начин служити грађанима и привреди.

Представник Пореске управе Данијела Јаковљевић изразила је наду да ће израда таквог апликативног софтвера уклонити проблеме са којима се тренутно суочавају паушалци, али и порески инспектори.

„Сви они који планирају да региструју своју самосталну радњу моћи ће убацивањем одређених елемената у тај софтвер да добију износе неких својих будућих трошкова. Они ће, на тај начин, пре него што почну да обављају делатност знати своје трошкове и моћи ће да одлуче да ли ће регистровати делатност или не“, објаснила је Јаковљевићева.

ТопПрес/ Извор: Танјуг