foto-profimediafoto-profimedia

Седам година, отац и син, Радовин (58) и Лазар Дробњаковић (28), обојица дипломирани агрономи из Горњег Милановца, у оближњем селу Накучани, зналачки и стрпљиво узгајају плантаже крушке на осам и по хектара, укупно 12.000 стабала. Сорте су  кармен и виљамовка. Сва су им стабла доносила солидан род, упркос штетама од града. Све до недавне појаве опаке воћне болести, по свим симптомима највероватније гљивице стручно зване фабреа макулата, чије црне пеге на плодовима узрокују и пукотине на плоду, што значи да је род сасвим упропашћен. И то, седам дана пред брање и продају…

Надлежни, осим ретких изузетака, не реагују на молбе и упозорења Дробњаковића, једних од најбољих воћара плантажера у Рудничко-таковском крају. Ако надлежни сместа ништа ефикасно не предузму, црне гљивичне пеге прете „епидемијом“ свим плантажама у крају?!

Иако агрономи, Дробњаковићи су за прскање толиких плантажа одговарајућим заштитним средствима морали да имају дијагнозу, оверу и сагласност воћарских института, пољопривредно-саветодавних служби, али, нажалост, нису, јер нико из тих установа није ни ушао у њихове воћњаке, да установи ту или евентуално другу болест.

– На време смо их све уредно обавестили, али узалуд. Симптоми заразе крушке јавили су се 26. јуна. Личило је да су им узрочници бактерије, гљивице, вирус или инсекти штеточине. У сорти кармен јавиле су се црвено-тамне пеге на плодовима, затим и на листовима у ластару, једногодишњим стаблима. Реаговали смо фунгицидом, средством за заштиту од гљивица.

Алармантно постаје за пет дана, јер је захваћено 90 одсто кармена. Сместа смо у Пољопривредну станицу Чачак однели узорке болести, листове и плодове. Они, као ни професори Пољопривредног факултета у том граду нису констатовали узрок. Обраћамо се Министарству пољопривреде, које се прогласило као ненадлежно да констатује заразу…! Одговорише нам да могу да дођу само приватно. Разочарани, одемо и у Воћарски институт у Чачак, где нам веле да нема никога ко се бави заштитом воћа. Упућују нас на проф. Лепосавића, чија специјалност је малина, а не крушка – сведоче ојађени Дробњаковићи.

Следе још многи њихови позиви, обијање прагова установа… Проф. др Свето Стаменковић, ентомолог (специјалиста за проучавање штеточина) упућује их на проф. фитопатолога Драга Милошевића, који им потврђује да никад дотад није видео такве симптоме.

– Са нама у воћњаке одлази проф. Агрономског факултета Томо Милошевић, он и ја смо скупа студирали – прича Радовин Дробњаковић.

– На лицу места проверава симптоме, али не може да их са сигурношћу потврди. Те вечери шаљем поруке: узрочник је гљивица фабреа макулата! Сутрадан, долази др Бранислав Вељковић, тврди да није она, него калифорнијска штитаста ваш. Зовемо поменуте институције, Пољопривредни факултет у Земуну и све друге, свима шаљемо узорке… Проф. Драго Милошевић тражи да се узорци шаљу у Институт за пестициде и заштиту животне средине. Следи незванична информација да је препозната та фамозна фабреа макулата, али да то још треба доказати, лабораторијски је изоловати…

Тражимо помоћ и од републичке Управе за заштиту биља, Инспектората за заштиту биља, тврде да ће предузети хитне фитопатолошке мере, али нису, па нас упућују на регионалне станице, које се оглашавају ненадлежним. Чак нас шаљу у Пољопривредно-саветодавну службу у Ваљево. До данас, никакав званичан одговор од меродавних институција на питање шта је узрочник и како га сузбити, нисмо добили…

ЦЕО ТРУД УЗАЛУД

Обрали смо осам тона крушке и уништили. Али, патоген ту остаје, презимиће, а како га сузбити, да и следећи род не оде у пропаст? На потезу су Министарство пољопривреде у ком нам кажу да немају времена за то, већ да пишемо лично министру Недимовићу. На потезу су и све институције, да се зараза не шири – упозоравају Дробњаковићи.

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости, Милорад Бошњак