У завршници Петропавловског поста, прославља се један од три најважнија рођендана у Цркви – рођење светог Јована – Пророка, Претече и Крститеља Господњег. Баш рођењу овог светитеља посвећен је данашњи велики празник – Ивањдан.
Свети Јован Крститељ био је један од пророка јеврејске секте Назарећана. Према хришћанској легенди, он је крстио Исуса Христа у реци Јордан.
Срби га посебно поштују и као заштитника две врло важне установе – кумства и побратимства.
Обичаји и веровања
Ивањдан је у народу познат и као „девојачки празник“ због бројних обичаја и ритуала који су посвећени женском роду. Верује се да овај дан толико дуго траје, да се сунце чак три пута заустави.
По обичајном календару, плету се венци од ивањског цвећа у који се ставља бели лук да кућу чува од грома.
Овај празник је дубоко уткан у српску традицију, па се до дана данашњег нису изгубили одређени обичаји, чак и у урбаним градским срединама. Један од најучесталијих је плетење (или куповина) венчића од пољског биља и цвећа, којим се потом ките капије у улазна врата, и који се чувају до наредног Ивањдана.
Венцима од ивањског цвећа показује се да је природа у развоју дошла до своје највише тачке – средине лета и да се тиме „овенчала“.
Обичај и да се кроз венце од уплетене јованове траве на Ивањдан провлаче жене које немају децу, а желе их. Онда се потом све купају у реци како би вода однела урок или болест, а ако је жена имала неколико побачаја, на дан Светог Јована посећује особе које имају име Стана или Станка узимају струкове траве и праве свој венац са којим се купају у реци.
У неким деловима Србије постоји веровање и да девојке које нису удате данас треба да у саксији посаде мало жита које ће погледати на Петровдан. Уколико су клице као прстенови, то значи да ће се на јесен сигурно удати.
У многим крајевима, пале се ивањске ватре, око којих се некада играло и певало. Чак и вода добија посебну моћ.
Према обичајном календару, три дана пре и три дана после празника, не улази се у виноград.
Каже се да тих седам дана виноград највише напредује, јер га чува Свети Јован. Празник увек пада у време Петропавловског поста, па се овог дана не мрси. Понегде се организују и вашари.
ТопПрес/ Извор: Информер.рс