Још од самог почетка пандемије вируса корона дијабетичари су означени као врло ризична група за развој тешких форми ковид 19 инфекције, нарочито уколико је тај дијабетес лоше регулисан. Осим дијабетичара у посебном ризику су и пацијенти са повишеним крвним притиском, старије особе.

Лекари апелују на дијабетичаре да у периоду епидемије одрже што бољу контролу нивоа шећера у крви, али и да избегавају контакте како би смањили ризик од заражавања.

У јеку трећег таласа вируса корона често је тешко доћи до лекара, јер су многи од њих ангажовани у ковид болницама и брину о животно угроженим ковид пацијентима, али постоји и страх да би у јавном превозу или амбулантама могло доћи до заражавaња.

Др Марија Главинић Мијић из Саветовалишта за дијабетес ДЗ Земун каже да се они труде да током епидемије одрже контакт са пацијентом на разне начине, те да често телефонски дају савете пацијентима како да регулишу терапију.

„Идеја телефонског контакта је да се смањи излагање дијабетичара вирусу. Они који имају лоше регулисан шећер морају да дођу код лекара, али се и код њих трудимо да имају што мање шетања“, каже Главинић Мијић за Танјуг.

Обично после доласка код лекара, како каже, све савете добијају телефонски – како да подесе дозе инсулина, коригују терапију.

Докторка каже да је у првом таласу епидемије вируса корона, када је уведен полицијски час и дошло до потпуног затварања, било доста проблема са регулацијом шећера код дијабетичара и да су се чешће дешавале хипогликемије- пад шећера у крви.

„Пацијенте је хватала паника, а када сте нервозни и не крећете се шећер расте. Многи пацијенти су сами себи кориговали терапију и ту смо имали озбиљан проблем са падовима шећера код дијабетичара“, прича Главинић Мијић.

У Србији има око 700.000 дијабетичара, а већина њих око 90 одсто, имају дијабетес тип 2. Само на територији општине Земун регистровано је око 12. 000 дијабетичара.

Ђорђе Бранковић је дијабетичар, али има добро регулисан шећер те код ендоринолога на контролу иде једном годишње, тако да његово лечење епидемија није много пореметила.

„Бројни пацијенти су имали проблем са регулацијом шећера у крви током епидемије и морали су да потраже помоћ струке. Већина њх се обраћала саветовалиштима при домовима здравља којих у Србији има више од 40“, рекао је он за Танјуг.

Напомиње да су саветовалишта при домовима здравља, у овим тешким временима, показала као најбоље решење.

„Битно је да ће корона једног дана проћи, а ми остајемо да живимо са нашом болешћу и морамо да је регулишемо шећер на што бољи начин“, рекао је Бранковић који је са још неколико пацијената основао Удружење пацијената са дијабетесом тип 2 „Круг двојке Србије“.

Подсећа да нерегулисан шећер доводи до бројних компликација као што су кардиоваскуларни проблеми, проблеми са бубрезима, ампутације.

„Наш циљ је да ширимо свест о овој болести у Србији, а и да укажемо на здраве навике које људи са дијабетеса тип 2 треба да уграде – физичка активност, исхрана и адекватна терапија“, закључио је он.

ТопПрес/  Извор: Танјуг