FOTO PIXABAY.COMFOTO PIXABAY.COM

Међународни монетарни фонд после дуго времена није у разговору са српским званичницима затражио поскупљење електричне енергије, што индиректно указује да до краја године цена неће да буде промењена, сазнаје „Блиц“.

Тако се најзад десило чудо јер се само тако може назвати понашање званичника ове организације, којима су у ранијим разговорима повећање цене струје и смањење броја запослених у Електропривреди Србије биле главне теме и услов за наставак преговора око аранжмана.

То указује да би грађани Србије до Нове године и даље за утрошени киловат плаћали једну од најнижих тарифа, односно 6,6 евроценти по киловату, што је три пута мање од европског просека у 2017. години, који износи 20,4 евроцента. Додуше, програм „чуваркућа“ који је наша влада потписала с ММФ-ом, не подразумева њихово експлицитно мешање у ову област, већ је дефинише да ће свој коначан став изнети на основу анализе тарифа за 2018. годину који са Светском банком треба да уради ЕПС.

Према сазнањима „Блица“, руководство ЕПС-а је успело засад да увери експерте Светске банке да производни резултати из прошле и првог квартала ове године гарантују да и са оваквом ценом може да се остварује профит у овој години, и да најмање до Нове године пролонгира корекцију цене.

– То значи да је направљен тајм-аут у примени услова из кредита Светске банке, којим се наводи „да ће зајам за развојну политику помоћи да ЕПС приближи цене струје за гарантовано снабдевање тржишним ценама, са 64 одсто на крају 2014. године на 80 одсто на крају 2018. године“. Другим речима, ЕПС је успео је да их увери да се план инвестиција за 2018. годину, којим је дефинисано да се уложи око 120 милијарди динара, неће угрозити са актуелном ценом струје. Ово је врло важна ставка, али и оно што се дешавало у претходној години, када је ЕПС инвестирао 340 милиона евра, што је највише у последњих 10 година. Поред тога, знатно су смањени и трошкови, па су забележене и уштеде од 175 милиона евра, од којих је значајна ставка она која се односи на зараде, за које су одвојене 3,2 милијарде динара мање. Шта ће се дешавати после Нове године, одлучиваће се када буду познати пословни резултати ЕПС – каже наш саговорник близак преговарачком тиму.

Он додаје да у среду, када је ЕПС био једна од тема у преговорима, ММФ није имао критике на рад те компаније.

– Представници ММФ-а нису оспорили аргументе српске стране, тако да ниједном речју нису споменули поскупљење струје. Јасно је да ЕПС успева да постиже солидне резултате и са актуелном ценом струје, међутим, треба да се зна да је питање докле ће се уважавати ови аргументи ЕПС јер постоје лобији који преко ММФ и Светске банке покушавају да наметну поскупљење како би са својом ценом били конкурентни српском јавном предузећу. Другим речима, они ће наставити са притисцима, па је готово извесно да у првом кварталу наредне године дође до поскупљења – каже наш извор.

Без коментара из ЕПС

Из ЕПС-а нико није званично желео да коментарише да ли ће струја поскупети, као ни то да ли су тачна сазнања „Блица“ да ММФ није тражио повећање цене киловата током разговора са руководством.

ТопПрес/ Извор: Блиц, Слађана Вукашиновић