Национално удружење за развој органске производње Serbia Organika прославило је 10 година постојања, а министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Бранислав Недимовић најавио је да ће следеће године бити вишеструко повећане субвенције за органску пољопривредну производњу.
Недимовић је на прослави поводом јубилеја казао и да органску производњу види као невероватну прилику за нашу државу када је у питању тржиште западне Европе.
„Тамо је све промењено у задњих 10 година, навике, жеље, стандард, а расте и још једно тржиште које ми у овом тренутку не видимо, а то је тржиште на истоку, чији стандард и даље расте и који ће пре или касније имати потребу за органским производима“, казао је Недимовић.
Навео је да је Министарство пољопривреде спремило новитете за следећу годину – 2020/2021, а то су пољопривредне субвенције.
„Мени је идеја да неколико пута повећамо субвенцију за органску пољопривредну производњу из разлога што морамо што већи број људи да укључимо у то, јер не постоји боља прича да се направи што већа додата вредност него што је органска пољопривреда“, казао је министар.
Додао је да држава мора наћи и начин како да исфинансира прелаз из конвенционалне у органску производњу и да произвођачима помогне да тај процес што лакше превазиђу, а са друге стране да их подстакне кроз новац.
Наводећи да сада постоји 6.000 произвођача у органској производњи, Недимовић је казао да је Србији потребно више.
Подсетио је и да је пре неколико дана био у Шведској и, како је казао, та посета је била искључиво због органске производње.
„То је тржиште које веома добро плаћа, а ми морамо да нађемо још један нови пут за земље Скандинавије и западне Европе, поред ових постојећих које имамо, да тамо што више робе пласирамо“, навео је министар.
Немачки ГИЗ 10 година уназад подржава органску производњу у Србији, а шефица привредног одељења амбасаде Немачке Анне-Кристин Пиплица казала је да је један од главних циљева јесте трајно развијање органске пољопривреде и установљавање одрживог ланца стварања додате вредности.
„Окосница успеха органске пољопривреде јесте компетитивност или могућност произвођача да држе корак тржишном утакмицом како у локалном окружењу, тако и у ширим окружењима и да добију приступ европско тржиште“, казала је Пиплица.
Како је рекла, органска пољопривреда се данас препознаје и уважава као сектор са изузетним развојним потенцијалом, а органска производња у Европи доживљава процват.
Председница Управног одбора Serbia Organika Снежана Ољача навела је да је мисија те асооцијације да повезује људе, а да им је главни задатак да праве мреже како би се сектор тај развио уз помоћ информација.
„Сматрам да нам је то најважнији задатак који ћемо и даље испуњавати. Наш најважнији резултат у овој деценији јесте база података произвођача, где смо ми почели да повезујемо људе електронским путем“, казала је Ољача.
Додала је да ту базу електронски прегледају из више од 100 земаља широм света.
ТопПрес/ Извор: Танјуг