Он је за лист Блиц рекао да сматра да ако и дође до другог таласа, неће бити потребе за увођењем ванредног стања.
Кон је казао да помало забрињава пораст броја заражених, али само док се не открије како је неко заражен.
„Имамо ситуације у Новом Пазару и Тутину које су резултат опуштања током обележавања Бајрама, али и у Београду имамо групе заражених које су повезане. То су жаришта која држимо под контролом. Осим тога, имамо 15 појединачних случајева у Београду које пратимо и ради се озбиљан посао на откривању како су се заразили“, рекао је Кон.
Према његовим речима, Србија је у фази смиривања, али истиче да су у наредном периоду могуће благе осцилације у броју заражених.
Како објашњава налазимо се у периоду отварања земље, у периоду организовања свадби и разних врста скупова, као и пријемних испита и повратка студената у домове, због чега могу да се очекују извесне ексцесне ситуације као у Новом Пазару, Тутину, у студентским домовима.
„Ипак, штити нас летњи период, јер су све респираторне инфекције сезонске и погодује им зима. Такође, имамо високо развијен надзор контаката и обимна тестирања, те не очекујемо драстично погоршање епидемиолошке ситуације“, рекао је Кон.
Он подсећа да мора да прође 28 дана без иједног новооболелог да би могао да се прогласи крај епидемије и истиче да не очекује да ће се поново увести ванредно стање уколико дође до другог таласа вируса корона.
„То зависи од нас колико ћемо поштовати мере, али и да ли ће вирус преживети, колико ће бити вирулентан, од метеоролошких услова“, рекао је Кон.
ТопПрес/ Извор. Танјуг