Фото: ГЗС

Влада је одобрила Електропривреди Србије (ЕПС) да до краја 2023. године увезе четири милиона тона угља, како би се обезбедио несметан рад обреновачких термоелектрана, које покривају половину потреба за струјом у земљи, јер рудник „Колубара“ сада даје трећину мање угља неопходног за зиму, објавила је данас Радиотелевизија Србије.

У колубарским рудницима ради се у три смене и свом расположивом механизацијом, а одлагач на којем је зимус дошло до хаварије биће у функцији до краја године.

Колубарски копови дневно дају око 62.000 тона угља, а најављено је да ће се крајем лета копати 80.000 тона, па је увоз неопходан.

За производњу једног мегават сата струје у просеку је потребно 1,6 тона угља, а како тврде у ЕПС, у овом тренутку јефтиније је увозити угаљ него струју.

Уговорили смо 300.000 тона из Пљеваља и 100.000 тона из Бановића. То је угаљ нешто квалитетнији него наш, што ће нам помоћи да дигнемо квалитет овог нашег угља и да смањимо употребу мазута, изјавио је извршни директор за производњу угља у ЕПС Милан Јаковљевић.

Рачуна се и на увоз угља из Бугарске и Румуније, али је проблем транспорт који повећава трошкове увоза, а најављена је могућност увоза и са Косова. Потенцијал је огроман, али сарадњу диктира политика.

У колубарским рудницима је пет копова, а план је да 2025. раде само три: „Тамнава западно поље“ „Поље Е“ и нови коп „Радљево“ који ће обезбедити довољно квалитетног угља.

ТопПрес/  Извор: РТС, ФоНет