tanjug-d-kujundzictanjug-d-kujundzic

Овог месеца навршава се десет година од почетка светске економске кризе, која није заобишла ни Србију, а према оцени премијерке Ане Брнабић, економија Србије је данас много отпорнија на промене, пре свега захваљујући мањем јавном дугу, који је испод 60 одсто.

„Светска економска криза погубно је погодила Србију. Тадашња влада је причала да имамо шансу у светској економској кризи и баш ништа нису урадили да Србија постане конкурентна и да привуче неке од инвестиција које су се тада затварале широм Европе и света. Међутим, Србија је претрпела велике штете“, рекла је Ана Брнабић.

Према њеним речима, Србија је данас „јача“ земља, чији је јавни дуг испод 60 одсто захваљујући мерама фискалне консолидације које је, подсећа, претходна влада, са тадашњим премијером Вучићем на челу, имплементирала.

„Наш циљ је да тај јавни дуг у наредним годинама буде испод 45 одсто, како би Србија била у ‘сигурној зони’ у случају сваке наредне, потенцијалне, кризе на тржишту“, нагласила је Брнабићева у Научном парку.

Додала је и да је инфлација Србије већ неколико година у планираним оквирима, као и да је незапосленост у односу на, каже, тренутак пост светске економске кризе, преполовљена.

„Данас је незапосленост испод 12 одсто и ми желимо да она буде испод десет одсто, односно да буде једноцифрена“, нагласила је Брнабићева.

Истиче да су даљи приоритети државе да побољша климу за улагања, која је већ, примећује, дала одличне резултате, јер је само прошле године било 2,6 милијарди евра инвестиција.

„Ове године је, до сада, још бољи ниво инвестиција него прошле године“, навела је премијерка.

Паралелно са побољшањем климе за улагања, премијерка истиче да је циљ направити и амбијент у коме ће се развијати све више стартап компанија, иновационих компанија, малих и средњих предузећа, јер су све то, подвлачи Брнабићева, важни показатељи здраве економије.

„Србија је данас небројено пута јача, не може да се пореди са економијом, државном управом и јавном потрошњом које су у време светске економске кризе биле изразито неодговорно вођене. Данас то више није тако и ја се тиме поносим“, апострофирала је Брнабићева.

У поређењу са регионом, поручује она, Србија „може да се дичи“ што је лидер у иновацијама, дигитализацији, електронским услугама…

„Имамо јасан правац куда идемо и то се показује на нашем економском расту који је у првој половини године 4,85 одсто, а оно што је на нама је да тај економски раст буде одржив“, закључила је Брнабићева.

ТопПрес/ Извор: Танјуг