Током вежбе, више од 200 полицијских службеника, уз употребу најсавременијих возила и опреме приказаће обученост и способност у одбрани највиталнијих објеката значајних за живот грађана, привреду, економију и енергетику и то кроз садејство са копна, ваздуха и воде.
У акцији учествују припадници ПУ Крагујевац, Жандармерије, Ронилачке јединице Жандармерије, као и Хеликоптерске јединица МУП-а.
Вежби присуствује и министар унутрашњих послова Александар Вулин, као и други високи руководиоци МУП-а.
Од опреме, у вежби се користи девет специјалних и борбених оклопних возила: M11, M15, Лазар 3, Хамери, Дефендери, квадови, хеликоптери Газела и X145M, борбени десантни гумени чамци Зодијак и десантни чамац Премакс.
Биће приказан и рад снајперских тимова, ронилачких тимова са десантним чамцима, упадних тимова који ће се из хеликоптера, користећи технику „Фаст ропе“, спустити на брану и алпинистичким техникама, користећи инфраструктуру бране, извршити упад у отворе и просторије бране.
Све време подршку са копна и упад са копна вршиће пешадијски тимови Жандармерије.
Вежба се изводи у пет етапа, од постављања уже и шире блокаде бране, до потпуног савладавања и неутралисања терориста.
У првој фази обавља се постављање шире и уже блокаде, а то ће учинити полицијски службеници ПУ Крагујевац и Жандармерије, док ће у другој фази бити обављено неутралисање обезбеђења бране (ДТГ) и у трећој се изводи координисан прилаз полицијских службеника објекту и постављање обезбеђења и ватрене подршке упадним тимовима.
У четвртој фази изведена је координирана акција упада у објекте, неутралисање ДТГ-а и контрола објекта, а у петој идентификација лица и пружање помоћи повређенима и обезбеђење лица места за вршење увиђаја.
Сценарио за вежбу подразумева да су брану на језеру Гружа у селу Пајсијевић заузеле снаге DTG-а, блиске терористичкој организацији ISIL, а по наређењу Директора полиције, снаге Жандармерије су ангажоване у циљу неутралисања DTG-а и враћање бране под контролу снага безбедности Републике Србије.
У групи DTG-а има 25 до 30 особа, са минимум једним теренским моторним возилом, стрељачким наоружањем и импровизованим екслпозивним направама, а циљ им је ширење панике и страха и дестабилизација енергетског система Србије, као и рушење бране уколико се не испуне њихови услови.
ТопПрес/ Извор: Танјуг