Фото: ПрофимедиаФото: Профимедиа

Ивани и Влади из Крагујевца није било довољно да на дан венчања радост деле са пријатељима и родбином, не док је на улицама толико животиња са далеко мање среће. Због тога су на њиховој свадби госте китиле активисткиње удружења „Црвена шапица“, а сав новац поклоњен је за лечење и исхрану напуштених животиња.

И тако је кренуло. Исто је учинио још један пар, па још један, укупно шет парова за мање од две године. Следи и свадба у августу. Ивана и Влада су међу првима 2015. године уз помоћ нашег удружења удомили пса са улице, а онда су нас баш изненадили својим предлогом- да китимо сватове на њиховој свадби септембра 2016. и новац који добијемо буде прилог удружењу. Сами су осмислили и беџеве, наше је било само да китимо госте. За то се прочуло, па се после њих још пет парова јавило да прославе и помогну на исти начин. Негде смо китиле беџевима удружења, негде цветићима, али исход је био исти – новац за лекове и храну напуштеним животињама у Крагујевцу – каже Рада Филиповић из „Црвене шапице“.

После Иване и Владе, на свој свечани дан уз напуштене и болесне животиње стали су и Јована и Милан, Милица и Александар, Мина и Милан, Ђурђица и Бранко, Мина и Ненад. Они су се, усред пројекта званог- српска свадба, сетили оних којих се мало ко сети док спрема велико славље. Док се радују заједничком животу, ови парови спасавали су животе.

– Нама је увек бескрајно значио тај новац јер немамо извор финансирања сем донација. Прикупљамо новац и на штандовима, на улици. Увек смо у великим дуговима код ветеринара, али нас још нико од њих није одбио речима- имате дуг, нећемо лечити ту животињу. Спусте нам цене и чекају. Осим на ветеринаре и лекове, тај новац дајемо за храну напуштених животиња којима тражимо дом – објашњава Рада Филиповић.

Она и још три најпосвећеније активисткиње удружења нешто су налик животињској хитној помоћи у Крагујевцу. Устају ноћу да би спасиле неко живо биће, одолевају киши и снегу, од својих плата издржавају удружење, али је тешко. Таман када им лакне што су успеле да затворе калкулацију за лечење пет животиња и удоме их, људи оставе 15 недужних створења на улици.

– Никада није било теже него овог пролећа. Преподне нађемо једно легло, поподне друго. Људи бацају тако мале маце и псе да шта год да радимо они не могу да преживе. Да им бар пруже било какву шансу, мало их очувају! Дајемо све од себе, душу дајемо, али некада ни то није довољно. А о финансијама нећу ни причати. Због тога је оно што су учинили ови парови на свој најсвечанији дан благослов, за нас и животиње – разјашњава Рада.

Упитана ко су људи који су се током стреса око спремања свадбе, бирања одеће, музике, торте, фотографа, сетили напуштених животиња Рада се смешка. Каже да су углавном у питању они који воле животиње, најчешће и она и он, и често обоје имају љубимце.

Довољно је да кажем да смо једног од младожења звали „мама маца“ јер је отхранио три мачета сам док му је вољена била у иностранству. Мушко за све. Морам вам ипак признати, да већину оних којима смо китили сватове нисам познавала до пар дана пред свадбу. Они су нас контактирали, све се договарали порукама или телефоном и видели се који дан пре весеља за коначни план. Тада смо се и упознали. Али смо се нашли много пре, у љубави и посвећености животињама – каже Рада из „Црвене шапице“.

Средином јуна ово удружење китило је сватове девојке која је од сваке своје плате издвајала за напуштене животиње. У питању је млада која је пре знала ко ће јој китити госте него када ће се венчати. И ту је „Црвена шапица“ упознала другарицу младе која жели да јој баш волонтери „Шапице“ ките сватове у Београду. За 18. август у плану је још једна „Шапицина“ свадба код младе коју још не познају, али су се ипак нашли, љубитељи шапа знају како.

Али, људи своје шапице напуштају много чешће, а ни „Црвена“ не може то да излечи и спречи. Ублажава општу муку уз помоћ својих младенаца.

– Свака част свима њима. Бескрајно смо им захвални што и у свом том стресу и својој срећи одвоје део срца и новца за нас и животиње – каже Рада Филиповић.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс, Марија Раца