Топола – За време примене ИПАРД- а у Србији је одобрено 120 пројеката вредности око шест милиона евра. Од тога је пет пројеката из општине Топола чија је вредност око 1,4 милиона евра. Председник скупштине општине Топола нагласио је да је још десетак пројеката у обради што је према његовим речима огроман успех.
„Европска унија је донирала око 200 милиона евра бесповратних средстава за Српски аграр из пред приступних фондова ЕУ. Када се узме у обзир да је у целој Србији одобрено 120 пројеката а од тога пет у Тополи и у обради још десетак сматрам да смо вероватно међу најбољим општинама, јер до сада повученех 1,4 милиона евра у једну релативно малу општину је успех вредан пажње и треба нам свима бити велики подстицај да се уради још пројеката и свима стојим на располагању да помогнем који желе овим путем да крену“, изјавио је Драган Јовановић.
Он је истакао да је прошле године у Тополи организовано неколико предавања на тему примене ИПАРД- а, што је како сматра допринело да се поднесу квалитетни пројекти.
„Први пројекат је изградња хладњаче са прерадом воћа у Крћевцу и за то је одобрен повраћај око 920.000 евра на укупну инвестицију од 2.6 милиона евра без додатних радова и то је један од првих одобрених пројеката у Србији. Најновије решење је за Трнаву и то за изградњу хладњаче капацитета 500 тона, овом селу су потребне нове хладњаче, повраћај из ИПАРДА је 20.000.000 динара. Интересантан је пројекат и породице Марковић из Блазнаве за израду бокс палета, из Шума је пројекат за изградњу штале“, навео је Драган Јовановић.
Председник скупштине општине Топола је мишљења да су пројекти ИПАРДА компликовани и да је решење у удруживању како би се процедура поједноставила.
„Урадите пројекат, бизнис план, морате имати ако градите објекат и грађевинску дозволу, конкуришете преко Управе за аграрна плаћања, када вам одобре пројекат добијете решење о томе и о износу повраћаја и то није крај. Морате инвестирати из својих извора целокупну суму, људи из Ипарда прате изградњу, и тек када добијете употребну дозволу за објекат у року од 90 дана добијате повраћај средства из Ипарда у износу колико вам гласи решење. Зато је овај процес компликован, и мислим да је време за удруживање. Ако се преко удружења конкурише много лакше ће моћи да се добију средства“, сматра Јовановић.
Иначе, у току је трећи јавни позив за подношење захтева за одобравање пројекта за ИПАРД подстицаје за инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства. Рок за подношење захтева је 24. фебруар 2020. године.
Предмет овог Јавног позива су инвестиције у физичку имовину и прихватљиви трошкови у вези са изградњом, као и набавком нове опреме и механизације. Обухваћени су сектори млека, меса и воћа и поврћа, јаја и грожђа и захтев за одобравање пројекта може се поднети само у оквиру једног сектора за једну или више инвестиција. По овом Јавном позиву опредељена су средства у износу од 5.412.941.299 динара, а висина подстицаја је 50 одсто, односно 60 одсто прихватљивих трошкова за инвестиције у области управљања отпадом и отпадним водама. Минималан износ подстицаја које корисник може да оствари у оквиру свих сектора је 10.000 евра, док је максимални подстицај у оквиру сектора воћа и поврћа, сектора меса, јаја и грожђа милион евра, док у сектору млека корисници могу да остваре подстицај и од два милиона евра.
ТопПрес