Свако ко после 1. децембра нападне полицајца, судију, тужиоца, јавног бележника или инспектора неке инспекције биће осуђен најмање на годину дана, а највише на 12 година. Ове казне, скоро дупло веће него до сада, предвиђене су изменама Кривичног законика, који ступа на снагу за три недеље.
Борили смо се да добијемо заштиту као радници јавне или државне безбедности, и успели – каже Драгоман Пауновић, председник Мреже инспектора Србије.
– Али, сада смо суочени са новим проблемом – како доказати напад. Код инспекција је то посебан проблем, јер на терен обично излази један, максимално два инспектора. Када врше надзор у некој фирми, запослени сведоче у корист свог послодавца.
Зато је затражена проширена седница Владине Координационе комисије за инспекцијски надзор, којој би присуствовале и судије, тужиоци, представници МУП. Циљ би био договор око тога како у сличним ситуацијама доказати напад на службено лице и како усагласити уједначено поступање.
– Тражимо да се напад на инспекторе третира као напад на државу, да се такви предмети решавају по хитном поступку, да санкције буду оштре и судска пракса уједначена – каже Пауновић.
Статус службеног лица траже многи, а последњи су били судски вештаци. Претходно су га тражили запослени у здравству, просветни радници, запослени у ЕПС на искључивању струје, таксисти, возачи ГСП, новинари…
У Министарству правде кажу да је Радна група за измене КЗ у сталном заседању и да ће све пристигле предлоге размотрити. Ипак, додају и да закон прецизира ко су службена лица: она која у државном органу врше службене дужности, изабрана, именована или постављена лица, јавни бележници, извршитељи и посредници у арбитражи, војна лица…
– Службено лице ужива посебну заштиту, било да је прописано засебно кривично дело које се може извршити само према том лицу (на пример спречавање у вршењу дужности), било да је то предвиђено као тежи облик неког кривичног дела (на пример тешко убиство) – објашњавају у Министарству правде. – Ова дела се посебно третирају само када су почињена приликом вршења дужности.
Статус службеног лица подразумева и појачану кривичноправну одговорност, па тако постоји цео низ кривичних дела против службене дужности, као што су злоупотреба положаја или кршење закона од стране судије. Закон прописује и теже облике појединих дела, ако их изврше службена лица. Несавестан рад возача ГСП сада се третира као дисциплински прекршај, а ако би постали службена лица, било би то кривично дело.
Послови од јавног значаја
У министарству напомињу да посебну кривичноправну заштиту имају они који обављају послове везане за јавно информисање, здравство, образовање, јавни превоз, правну и стручну помоћ пред судским органима. Напади на њих третирају се као тежи облици кривичног дела ако су на мети због свог посла. Такође је уведено посебно дело – напад на адвокате.
ТопПрес/ Извор: Вечерње новости