Топола – Узгајивачи јабука ове јесени са муком беру плодове свога рада. Град је обрао већи део рода али оно што је остало принуђени су да чувају у складиштима или пак да продају као падалицу по цени од три или четири динара за килограм.

„Посадио сам 2009 год. око 300 стабала јабуке, сорте Грени Смит и Ајдаред.  Већ две године ми је јабука  у пуном роду али нажалост задње три године узастопце град у селу Белосавци  уништава род.  Прошле године је град био ситан као зрно жита па је скоро сваку јабуку оштетио на много места а ове пак је био крупан па је неку и промашио али је скоро свако стабло оштетио. Прошле године је цена јабуке оштећене градом (падалице) била 22 дин и више па смо могли да извучемо бар уложено (прскање, резање) а ове године је цена такве јабуке три динара“, рекао је за ТопПрес Ивица Карић.

Карић  се определио за узгој јабуке али у овој воћној врсти не види будућност.

“ Ја као млад произвођач са око 400 сандука јабука или око 6.000 кг. могу да узмем око 18. 000 динара. То не може да поклопи ни пет третирања ове воћне врсте а да не помињем остало.  Па се ја онда питам како ми млади људи и произвођачи да наставимо да се бавимо воћарством  са оваквим ценама, кад за један  килограм јабука немаш да купиш ни једну жваку на комад у продавници! А потребно је чак 10 кг. прве класе јабуке за један литар нафте“, тврди Карић.

Руско тржиште  не дозвољава ни најмања оштећења. С тога јабуке попут Карићевих могу остати само на домаћем тржишту.

„За сада сам је складиштио у подрум, хладњачу немам. Докле ће тако моћи да стоји ни сам незнам, сигурно је да ће временом изгубити квалитет. Да је продам за три динара то је стварно срамота, покушаћу да је понудим на нашим пијацама уколико има купаца. Верујте да се народ радије одлучује за оне јабуке у маркету које су по 80 динара а уствари то је ова наша јабука само се други богате на нашим леђима. Свестан сам да Руси не дозвољавају ни најмања оштећења али ова јабука је квалитетна и здрава сад што има по неку тачкицу то је од града“, наводи Карић.

ТопПрес