Топола, Винча – Село Винча је надалеко познат воћарско – виноградарски крај па не чуди зашто је породица Качаревић из овога села читав свој животни век посветила управо воћарству. Наиме, они се баве производњом садница а потражња за садним материјалом сваке године је солидна.

„Производња садног материјала је традиција у породици Качаревић у Винчи. Покојни деда Јанко је 1926. године завршио средњу пољопривредну школу у Букову и вратио се кући и први кренуо са калемарством на овом терену. Тада је производња била далеко мања, радило се пар хиљада садница, после њега је проширио производњу отац Вељко а затим смо наставили брат Жељко и ја. Радимо јабучасто и коштичаво воће, јабука, крушка, дуња, мушмула, кајсија, шљива, вишња, трешња, бресква, нектарина, више разних сорти“, каже Верко Качаревић произвођач садног материјала из Винче.

Овај домаћин истиче да производња садница није једноставан посао и захтева низ мера које се морају испоштовати да би купци добили квалитетну, једногодишњу или двогодишњу садницу.

Фото: ТопПрес

„Сама производња траје две године, обавља се уз реку Јасеницу где је плодно земљиште, ту је испоштована и просторна изолација јер се мора изоловати од воћа које се гаји. Последњих година све већа је потражња за старим сорта али и даље су то мање количине. Ми за сада у понуди имамо јабуку кожару и крушке лубеничарку и караманку, планирамо да проширимо тај стари сортимент“, наглашава Качаревић.

Цена садница је 250 до 350 динара по комаду, зависно од старости и воћне врсте. Лепи јесењи дани идеаални су за садњу због низа предности, па овај стручњак из области пољопривреде истиче да свако ко планира да сади воће тај посао заврши до нове године.

Фото: ТопПрес

„Кренула је садња, како креће период мировања воћа тако почиње и садња. У новембру се највише садница и посади, битно је само да земља није залеђена, под снегом и да није каљаво. Ове године имали смо екстремну сушу па и садња касни. Морам нагласити да је јесења садња далеко квалитетнија јер коренов систем ради, пушта ситне жилице и воћка се прима. Ако је пролећна садња, мање су шансе да се прими ако нема довољно воде“, објашњава Качаревић.

Ова породица годишње производи од 70 до 80 000 садница, продаја варира зависно од године до године а према Верковим речима највише се тражи шљива, затим дуња, кајсија, трешња, вишња, док се саднице јабуке најслабије продају.

ТопПрес

Фото: ТопПрес
Фото: ТопПрес
Фото: ТопПрес
Фото: ТопПрес
Фото: ТопПрес
Фото: ТопПрес

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

CAPTCHA