Директор Института за воћарство Чачак др Дарко Јевремовић, фото: ГЗСДиректор Института за воћарство Чачак др Дарко Јевремовић, фото: ГЗС

Чачак – Тренутне температурне осцилације за сада нису изазвале никакве последице када је реч о воћни врстама, каже директор Института за воћарство Чачак др Дарко Јевремовић.

„Ово су неке уобичајене температуре када говоримо о зимском периоду. Било је хладно време, јуче јесте било топлије али то никако неће негативно утицати на воће. Идеално је време за спровођење неких агротехничких и помотехничких мера у засадима. Сада је акценат на зимској резидби и то је главна мера која се сада спроводи у засадима. Воћари такође ово лепо време користе да спроведу ђубрење освноним ђубривима, на основу саме потребе воћака и агрохемијске анализе земљишта”, рекао је Јевремовић.Према његовим речима сада је идеално време за садњу воћа, те сви воћари који то нису обавили током претходне јесени, без проблема то могу сада учинити, када је температура током дана изнад нула степени.

 

„Када се корен воћке нађе у земљишту, без икаквих проблема воћка наставља да расте. Има довољно влаге у земљишту тако да је савет да се што пре садња обави”, каже Јевремовић.

 

Према његовим речима, још увек је рано да се говори о томе каква ће сезона која је пред нама бити у погледу рода.

 

„Нешто што смо приметили током претходне јесени јесте да је воће добро припремљено ушло у зимски период. За сада температуре одговарају воћу и остаје нам да чекамо да ли ће бити неких позних, пролећних мразева који су главни фактор који утиче на висину приноса у овој години”, истакао је директор чачанског Института за воћарство.

 

Уколико се период са температурама изнад просека за ово доба године настави, Јевремовић каже да нема мера којима се може дејствовати како би се засади сачували од утицаја топлог времена, али напомиње да неколико топлих дана неће изазвати последице.

„Воће се налази у фази мировања тако да ни неколико топлих дана неће, како то воћари кажу ‘измамити воће да цвета’. Нема мера које се могу предузети, ту је резидба која ће успорити кретање вегетације неколико дана у зависности од локалитета и то је једино што воћари сада могу да ураде. Када дође пролеће, март, април, када је највећи ризик од позних пролећних мразева, тада се могу применити неке мере али у зависности од тога колика температура тада буде”, рекао је Јевремовић.

 

Када је реч о садњи воћа, чачански Институт за воћарство издваја се од других расадника по сортама шљиве које су управо у њему и настале, као што су чачанска родна и чачанска лепотица које се, поред садница шљиве сорти нада и стенлеј али и других воћки од којих се на другом месту по потражњи налази малина, могу уз стручан савет набавити управо‚ у самом Институту.

 

ТопПрес/ ГЗС

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

CAPTCHA